Aktualności


Wydarzenia roku szkolnego 2019/2020
Dzień Dinozaura
28 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. W ten sposób podsumowaliśmy wiedzę z całego tygodnia, który poświęcony był czasom prehistorycznym. Te wielki i straszne jaszczury wyginęły miliony lat temu, ale cały czas wzbudzają ogromną ciekawość dzieci. Przedszkolaki przyniosły z tej okazji różnej wielkości figurki, maskotki oraz książeczki opisujące wygląd i życie tych niezwykłych prehistorycznych gadów, które umieściliśmy w „kąciku dinozaura”. Podczas wspólnych zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak wyglądały te zwierzęta, jakie miały nazwy, jak się rodziły, jak chodziły, co jadły, gdzie mieszkały oraz skąd dzisiaj wiemy, tyle rzeczy na ich temat. Na zajęciach plastycznych odciskały figurki dinozaurów w masie solnej, robiąc własnoręczne skamieniałości. Dzień sprawił dzieciom wiele radości, a ich wiedza na temat dinozaurów bardzo się wzbogaciła.

Dzień Dinozaura 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**********************************************

Wyjazd do teatru
24 lutego przedszkolaki pojechały do Buska Zdroju na musical „Kot w butach”, który odbył się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Wspaniała gra aktorska, barwna scenografia, kostiumy oraz muzyka zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Przedszkolaki zadowolone wróciły do przedszkola.

Wyjazd do teatru 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Dzień Kota
17 lutego naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. W ranku panie wychowawczynie ucharakteryzowały każde dziecko na kotka, malując noski i wąsiki. Przedszkolaki prezentowały pluszowe koty, które przyniosły ze sobą do przedszkola, bawiły się w kocie zabawy, śpiewały piosenki, kolorowały kotki. Rozwiązywały również zagadki o bajkowych kotach. Celem zajęć było budzenie sympatii do zwierząt z najbliższego otoczenia, wdrażanie do odpowiedzialności za zwierzęta, które mamy w domu, a także przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się wobec nieznanych zwierząt. Spotkanie przyniosło dzieciom mnóstwo radości. Na zakończenie każdy przedszkolak dostał pamiątkowy dyplom za udział w kocim święcie.

Dzień Kota 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Bal karnawałowy
Zabawa karnawałowa dla przedszkolaków to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, często wyczekiwana przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu odbyła się
24 stycznia. Karnawałowy nastrój towarzyszył dzieciom od rana, aż do godzin popołudniowych. Przedszkolaki bawiły się przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal, a w przerwach częstowały się pysznościami przygotowanymi przez rodziców. Wychowawczynie przygotowały mini fotobudkę z różnymi maskami, kolorowymi okularami, krawatami, oraz śmiesznymi butami, które dzieci chętnie zakładały i pozowały w nich do zdjęć. Dzień sprawił dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

Bal karnawałowy 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Spotkanie z wolonatriuszem WOŚP
Dwa dni przed rozpoczęciem 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w ZPPO w Wójczy wzięły udział w spotkaniu z Wolontariuszem WOŚP, którym już po raz drugi został Maksymilian Dryndos, reprezentujący przedszkole w sztabie w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Wspólnie porozmawialiśmy na temat tego czym jest WOŚP, w jaki sposób zbierane są pieniądze, na jaki cel oraz kim jest wolontariusz. Dzieci dowiedziały się, że każde z nich korzystało już z pomocy Orkiestry, poprzez udział w Powszechnym Przesiewowym Badaniu Słuchu u noworodków, które odbywa się u każdego dziecka w drugiej dobie życia. Maksio z uśmiechem na ustach pokazywał puszkę, to w jaki sposób jest oznaczona, gdzie wrzuca się pieniążki oraz to, że znajduje się na niej specjalny numer, przypisany tylko jemu. Numer znajduje się również na jego identyfikatorze, który dumnie prezentował podczas całego spotkania. Na zakończenie dnia, żegnał wszystkie dzieci, obdarowując je czerwonym serduszkiem i zapraszając ich do wzięcia udziału w najbliższą niedzielę w Finale Bajkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Maksymilian do godzin wieczornych będzie kwestował w swojej rodzinnej miejscowości - Wójczy, a następnie wraz z najbliższymi udam się do Pacanowa, aby wspólnie uczestniczyć w Światełku do Nieba.

Spotkanie z wolonatriuszem WOŚP - 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**********************************************

Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka
12 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w życiu każdego przedszkolaka – pasowanie. Dzieci, pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały na tę okazję występ, podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po części artystycznej nadszedł czas na najważniejszy moment tego dnia. W obecności nauczycieli oraz rodziców pani dyrektor trzymając w dłoni ogromny ołówek nadała każdemu dziecku zaszczytny tytuł i wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Dzieci z grupy młodszej zostały przyjęte w poczet Przedszkolaków, a dzieci z grupy „0” w poczet Starszaków.

Pasowanie na przedszkolaka 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Mikołaj u wójczańskich przedszkolaków
6 grudnia do dzieci z Samorządowego Przedszkola w ZPPO w Wójczy zawitał od dawna wyczekiwany Gość – Święty Mikołaj. Przedszkolaki przywitały Go piosenką oraz wierszem. Święty podziękował za ciepłe powitanie, obdarował każde z nich upominkiem i chociaż chciał zostać dłużej, nie mógł, gdyż spieszył do innych dzieci. Przedszkolaki gorąco podziękowały za prezenty i pamięć, obiecały być grzeczne i poprosiły Mikołaja, by za rok też o nich nie zapomniał.

Mikołaj w przedszkolu 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Spotkanie z górnikiem
Dzień górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz naszego przedszkola. Tradycyjnie przedszkolaki gościły u siebie przedstawiciela jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów – pana Bogdana Zająca. Gość przybył na spotkanie w mundurze galowym oraz czako – czapce górniczej z zielonym pióropuszem. Dzieci od razu zauważyły, że kolor pióropusza się zmienił. Nie myliły się, gdyż nasz gość zdradził nam, że w tym roku dostał awans na stopień generalnego dyrektora górniczego III stopnia nadany przez Prezesa Rady Ministrów. Serdecznie mu pogratulowaliśmy. Pan Bogdan opowiadał o bardzo trudnej i niebezpiecznej pracy pod ziemią, potem zaprezentował dzieciom interesujące akcesoria, które ze sobą przyniósł. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały wszystkie przedmioty. Przedszkolaki w podziękowaniu przedstawiły krótki program artystyczny. Ubrane w czapki górnicze, które na tą okazję przygotowali rodzice, zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały wiersz i wręczyły gościowi podziękowanie. Na zakończenie był słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia.

Spotkanie z górnikiem 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Zabawa andrzejkowa
29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania, z którego dowiedziały się o zwyczaju andrzejkowych wróżb i jak to wróżono sobie kiedyś. Wychowawczynie przygotowały dla przedszkolaków czarodziejski kuferek z różnego rodzaju wróżbami. Dzieci wywróżyły sobie, co spotka je w niedalekiej przyszłości lub kim zostaną, gdy dorosną. Po magicznej części dzieci zasiadły do słodkiego poczęstunku, który przygotowali dla nich rodzice. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy taneczne z balonami. Uśmiech i świetny nastrój towarzyszył wszystkim do końca dnia.

Andrzejki 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Dzień Praw Dziecka
28 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach na temat tego, co to są prawa i do czego, jako dzieci mają prawo. Zostały uświadomione, że oprócz praw mają także obowiązki, które są równie ważne. Dowiedziały się o najważniejszym dokumencie dotyczącym tychże praw, mianowicie Konwencji Praw Dziecka.Poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy prawa te zostały im w jasny i prosty sposób wyjaśnione. Na zakończenie wykonały mini książeczki z prawami dziecka, które zabrały ze sobą do domu.

Dzień Praw Dziecka 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Pluszowy Miś
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w tym roku 27 listopada. Na tę okazję dzieci przyniosły ze sobą swoją ulubioną pluszową maskotkę, która towarzyszyła przez cały dzień każdemu z nich. Przedszkolaki wesoło spędziły czas słuchając wierszyków i piosenek o misiach, rozwiązując zagadki o misiowych bohaterach ze znanych bajek. Poznały również historię powstania pluszowego misia i wysłuchały różnych ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą taneczną i słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Dzień Pluszowego Misia 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*********************************************

Dzień Postaci z Bajek
15 listopada 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia wszystkie przedszkolaki przybyły przebrane za swojego ulubionego bajkowego bohatera. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji. Dzieci nie miały problemów z odgadnięciem, kto, za kogo się przebrał. W dalszej części przedszkolaki również miały do rozwiązania wiele zagadek dotyczących znanych baśni i bajek tych z książek, jak również z telewizji. Także i z tym zadaniem poradziły sobie bez problemów i zasłużyły na smaczny poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Świętowanie zakończył bajkowy bal. Wspólna zabawa taneczna przy piosenkach ze znanych bajek sprawiła dzieciom wiele radości.

Dzień Postaci z Bajek 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

W mobilnym planetarium
30 października przedszkolaki wzięły udział w pokazie, którego celem było wprowadzenie w świat kosmosu. Skorzystały z nowoczesnego narzędzia dydaktycznego, jakim jest mobilne planetarium. Obejrzały prezentację aktualnego nieba, gwiazd i gwiazdozbiorów, planet oraz asteroid. Wysłuchały piosenki o planetach i obejrzały bajkę o przygodach małego dinozaura. Dla dzieci było to niewątpliwie dużym urozmaiceniem i przeżyciem, które pozostawi niezapomniane wrażenia.

Planetarium 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

Wyjazd do Europejskiego Centrum Bajki
28 października 2019 r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, gdzie wzięły udział w Festiwalu Filmów Młodego Widza w ramach projektu „Wędrujące Ale Kino!”. Obejrzały interesującą, pełną humoru oraz tajemniczych wątków bajkę, na którą później oddawały swój głos, za pomocą naklejek, które dostały na wejściu. Po seansie udaliśmy się do ogrodu bajkowego, gdzie największym zainteresowaniem cieszyło się Ptasie Radio. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

Wycieczka do ECB 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Spacery przedszkolaków
Tegoroczna jesień sprzyjała spacerom naszych przedszkolaków. Była to doskonała okazja do poznawania najbliższego otoczenia, świata roślin i zwierząt, bezpośredniej obserwacji przyrody i zmian zachodzących w niej w poszczególnych porach roku oraz dostrzegania różnorodnych zjawisk atmosferycznych. W pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu dzieci wdrażane były do bezpiecznego poruszania się po drodze w parach, przestrzegania zasady nieoddalania się od grupy, doskonalenia umiejętności przechodzenia przez skrzyżowanie. Słoneczne i ciepłe dni wykorzystaliśmy również na obserwację zmian zachodzących w przyrodzie. Wczesna i późna jesień dostarczyła dzieciom wielu wrażeń zmysłowych. Opadające z drzew liście urzekały swą barwą, a po przyniesieniu do przedszkola ozdobiły kąciki przyrody oraz posłużyły, jako pomoce do zajęć. 

Spacery przedszkolaków 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Spotkanie z policjantem w przedszkolu
We wrześniowe przedpołudnie do przedszkolaków zawitał pan dzielnicowy Dariusz Rasała. Przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu oraz bezpiecznego poruszania się po drodze. Gość zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z nieznajomymi ludźmi lub nieznanymi zwierzętami. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna, ale również niebezpieczna jest praca policjanta. Dzieci z uwagą słuchały gościa, a największe zainteresowanie wzbudziło umundurowanie oraz akcesoria policyjne. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Spotkanie z policjantem 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Dzień Dziewczynek i Chłopaków
Dzień Chłopaka, który wypada 30 września oraz Dzień Dziewczynek, obchodzony 15 października weszły na stałe do kalendarza nietypowych dni w naszym przedszkolu, jako jedno święto pod wspólną nazwą: Dzień Dziewczynek i Chłopaków. W tym roku chłopcy i dziewczynki obchodzili swoje święto 10 października. Były zabawy z balonami, chustą animacyjną oraz wspólne zabawy taneczne. Odbył się również pokaz talentów. Chętne dzieci prezentowały swoje najlepsze umiejętności: wokalne, taneczne, recytatorskie a nawet i sportowe. W przerwie przedszkolaki zasiadły do poczęstunku, który przygotowali dla nich rodzice, jak również i niespodziankę, która czekała na nich w dalszej części dnia.Były to medale Super Chłopaka i Super Dziewczyny. Dzieci nawzajem wręczyły sobie podarunki. Chłopcy dziewczynkom, a dziewczynki chłopcom. Dzień był pełen radości i uśmiechu.

Dzień Dziewczynki i Chłopaka 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Dzień Przedszkolaka
24 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten ważny dla każdego dziecka dzień był okazją do wspólnej zabawy oraz czerpania radości z bycia Przedszkolakiem. W naszym przedszkolu nie zabrakło zabaw, śpiewu oraz tańców. Dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje popcorn, który później z apetytem zajadały. Wyśmienity nastrój oraz uśmiech towarzyszył dzieciom przez cały dzień.

Dzień Przedszkolaka 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.