Aktualności

Strony 1 z 2  > >>

 

Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017


Wycieczka do Parku Rozrywki i Miniatur "Sabat" w Krajnie
20 czerwca 2017 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej oraz wychowankowie Przedszkola Samorządowego w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat” w Krajnie. Krajno to malownicza i piękna wieś, która położona jest w otulinie Gór Świętokrzyskich, u podnóża Łysicy. To miejsce dla tych, którzy szukają nie tylko turystycznych atrakcji, ale też odpoczynku i dobrej zabawy.
Swoją wizytę w Krajnie dzieci rozpoczęły od spaceru Aleją Miniatur. To jedyne, wyjątkowe miejsce, w którym możliwa jest podróż po całym świecie w dość krótkim czasie. Znajdują się tu miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Watykańska Bazylika z Placem Świętego Piotra, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom, Wodospad Niagara, Świątynia Lotosu, Taj Mahal, Piramida Cheopsa, Wodospad Niagara czy dymiący wulkan Etna – to tylko niektóre z pięknych miniatur. Przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o każdej budowli. Dzieci dowiedziały się np. co kryją piramidy egipskie, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa, kto budował mur chiński i ... wielu innych informacji.
Po dotarciu na wzgórze wszyscy podziwiali panoramę całego obiektu, ale również pasmo naszych najstarszych w Europie gór, a w szczególności położoną w Świętokrzyskim Parku Narodowym – Łysicę wraz z Puszczą Jodłową.
Następnym punktem wycieczki był Lunapark, który zagwarantował wszystkim wiele radości. Dzieci korzystały z atrakcji: labiryntu – zjeżdżalni w kształcie stacji kosmicznej, dmuchanych zamków, łódeczek.
Pogoda dopisała, dzięki czemu wycieczka udała się i dzieci pełne miłych wrażeń, bardzo zadowolone wróciły do domów.
Fotogaleria poniżej:

Wycieczka Park Miniatur 2016-17

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mój świat jest eko”
8 czerwca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Busku – Zdroju odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Mój świat jest eko”, realizowanym w ramach Powiatowego Programu Edukacyjno- Ekologicznego pn. „Chrońmy naszą planetę”.
Konkurs współfinansowany był przez powiat buski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Celem konkursu było między innymi wzbogacanie wiedzy na temat otaczającej nas przyrody a także uświadomienie potrzeby ochrony środowiska, poprzez odpowiednie działania w tym potrzeby segregowania śmieci.
Wśród wyróżnionych w kategorii Szkoły Podstawowe klasy IV-VI znalazła się uczennica Aleksandra Lis z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy.
Serdecznie gratulujemy!
Fotogaleria poniżej:

Świat Eko 2016-2017

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*******************************************************

Niepechowa wycieczka
13 czerwca 2017 roku 13 uczestników za klas od czwartej do szóstej wybrało się wraz z nauczycielami: panią Marzeną Studziżór, panem Tomaszem Kopackim oraz panem Sławomirem Cudnym na kilkugodzinną wycieczkę rowerową
na spotkanie z leśnikiem w okolice Magierowa.
Do przejechania mieliśmy 6,5 kilometrów w jedną stroną, razem 13, po raczej płaskim terenie. Na miejsce dotarliśmy po godzinie spokojnej jazdy. Tam czekało na nas do rozpalenia ognisko oraz piękny myśliwski
domek. Czekały także kiełbaski do upieczenia.
Wkrótce nadjechał nasz gość, leśniczy nadleśnictwa Chmielnik, pan Stanisław Grzybczak. Opowiedział nam o tym, jak „żyje” las, jakie zachodzą w nim relacje i zależności pomiędzy poszczególnymi organizmami.
Wybraliśmy się także na leżący w pobliżu grób nieznanego żołnierza, poległego w wojnie obronnej 1939 roku.
Jak już upiekliśmy sobie kiełbaski, pojedliśmy do woli, przystąpiliśmy do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
Na zakończenie spotkała nas niespodzianka, do naszego gościa dołączył kolega, który przywiózł dla nas prezenty niespodzianki ufundowane przez nadleśnictwo Chmielnik.
Po godzinie 13, 13 uczestników wycieczki z 13 czerwca szczęśliwie, mimo pechowej 13 powróciło do szkoły a z niej do domu.
Fotogaleria poniżej:

Magierów 2016-2017

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Akcja "Bezpieczne wakacje"
Naszą szkołę odwiedził dzielnicowy Dariusz Rasała wraz z kolegą z Komistariatu Policji ze Stopnicy, którzy spotkali się z uczniami wszystkich klas. Tematem spotkania było bezpieczne spędzanie wolnego, wakacyjnego czasu, zwłaszcza na wsi, kiedy wypoczynkowi towarzyszą również prace polowe. Panowie policjanci opowiadali jak bezpiecznie zachować się nad wodą i w górach, w jaki sposób wezwać pomocy, jeśli jest potrzebna a także jak ostrożnie podchodzić do zaczepek ze strony nieznajomych dorosłych.
Fotogaleria poniżej:

Bezpieczne wakacje 2016-2017

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************************

Akcja Edukacyjna Ognik
W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju znajduje się sala edukacyjna, w której w ramach projektu „Bezpieczny Dom” realizowana jest akcja edukacyjna „Ognik”.
15 maja 2017 r. uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Wójczy jako pierwsi z terenu gminy Pacanów ubrani w specjalne mundury i hełmy strażackie wzięli udział w tej akcji. Cała ścieżka edukacyjna to pomieszczenia, które zgodnie z wytycznymi zostały zaadaptowane  na mieszkanie składające się z: kuchni, pokoju dziennego, łazienki i kotłowni. Dzieci bezpośrednio mogły zobaczyć z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz jak działają czujniki dymu. Sprawdziły także jak nagrzewają się drzwi kotłowni, za którymi wybuchł pożar. Podczas zajęć edukacyjnych pokazano, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem.
Ponadto strażacy zapoznali też uczniów ze sprzętem gaśniczym, jakim dysponuje jednostka. Opowiedzieli o pracy strażaka i udzielili odpowiedzi na mnóstwo pytań zadawanych przez dzieci.
Jesteśmy pewni, że szkolenie realizowane w ramach projektu zapisze się na długo w świadomości uczestników. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikat „Dzielny Mały Strażak” - za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa oraz znakomitą sprawnością fizyczną.
Fotogaleria poniżej:

Ognik 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

10. edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasistów z Operonem.
25 kwietnia 2017r. uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Wójczy przystąpili do pisania sprawdzianu kompetencji pod hasłem „Ferdynand szuka parasolnika”.
Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części podstawowych: języka polskiego i matematyki oraz z części dodatkowej - przyrody.
Integralnym elementem  tego wydarzenia był film z Bratkiem, ograniczający stres towarzyszący dzieciom przed sprawdzianem.
Na koniec uczniowie  wysłuchali bajki Bratka pt. „O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów”.
Fotogaleria poniżej:

Sprawdzian trzecioklasisty 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


********************************************

Apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstutucji 3 Maja
4 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wójczy uczniowie klasy VI pod kierunkiem Sławomira Cudnego przedstawili krótką akademię dla uczczenia 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta pierwsza w Europie a druga na świecie ustawa, regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Oboja Narodów - Polski i Litwy. Została zaprojektowana w celu likwidacji wad demokracji szlacheckiej, a dania większych niż wcześniej uprawnień mieszczaństwu i chłopom. Konstytucja przetrwała 14 miesięcy i jej byt zakończył I rozbiór Polski w roku 1792.
Uczniowie klasy VI deklamowali okolicznościowe wiersze i śpiewali piosenki, związane z tamtym okresem historycznym.
Fotogaleria poniżej:

Apel 3 Maja 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Ogólnopolski konkurs plastyczno – techniczny "PTAKI, ZWIERZAKI I INNE CUDAKI"
24 kwietnia 2017r. rozstrzygnięto VIII edycję konkursu plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych o zasięgu ogólnopolskim „PTAKI, ZWIERZAKI I INNE CUDAKI”. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Pyskowice. Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie dzieci z klas I-IV Szkoły Podstawowej objęte opieką świetlicową. Uczestnicy przygotowali prace płaskie a także przestrzenne.  Na konkurs nadesłano 538 prac z całej Polski.
W kategorii prac przestrzennych I miejsce zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Wójczy - KAMIL GUCA (kl.IV). Wykonał on kolorowego strusia, który zachwycał kolorem i pomysłowością. SERDECZNIE GRATULUJEMY, ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
****************************************************

Dzień Ziemi
21 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w ZPPO w Wójczy spotkać można było przeróżne istoty: kosmitów, niedźwiedzia, lisa, jeża, zająca, wiewiórkę oraz niesforne dzieci, zaśmiecające las. Wszystko to, za sprawą obchodów Dnia Ziemi oraz uczniów klasy III i IV, którzy wcielili się w wymienione postacie. Przygotowane przez nich widowisko miało na celu uświadomić wszystkim zebranym, jaką rolę odgrywa każdy człowiek w przyrodzie, uczyć odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Aktorzy doskonale poradzili sobie z powierzonym im zadaniem. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz drobnym upominkiem, za szerzenie postaw ekologicznych wśród uczniów.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Ziemi 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***********************************************

Konkurs Recytatorski "W zdrowym ciele zdrowy duch"
5 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wójczy odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "W zdrowym ciele, zdrowy duch".
Uczestnicy konkursu mieli możliwość swobodnego wyboru utworów poetyckich z całego bogactwa poezji dla dzieci i młodzieży.
Wyłoniono następujących laureatów:

Kategoria I: klasy 0 - I
I miejsce - Maja Bartosik klasa 0
II miejsce - Piotr Czapla klasa 0

Kategoria II: klasy II - III
I miejsce - Magdalena Broda klasa III
II miejsce - Anna Maliga klasa II
III miejsce - Oliwia Mazur klasa III

20 kwietnia 2017r. w Pacanowie odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Naszą szkołę reprezentowały: Maja Bartosik, Magdalena Broda i Anna Maliga.
Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Anna Maliga, przez co zakwalifikowała się do udziału w powiatowym etapie konkursu.
Fotogaleria poniżej:

Konkurs Recytatorski 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Apel z okazji Świąt Wielkanocnych
Wielkanoc! Wielkanoc!
wielka radość w sercu,
gdy stąpasz po świecie-
kwitnącym kobiercu.
Na stole pisanki
pięknie malowane,
wśród zieleni trawy-
cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny...
WIELKANOC- i wielkie
spotkanie rodziny!
11 kwietnia 2017 roku, przed wiosenną przerwą świąteczną, odbył się w Szkole Podstawowej w ZPPO w Wójczy apel z okazji Świąt Wielkanocnych w wykonaniu uczniów klasy  II i V.
Barwne dekoracje oraz stół wielkanocny przystrojony pisankami, bukszpanem, owsem, rzeżuchą oraz tradycyjny koszyczek dodawały kolorytu i wprowadzały w nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Młodzi artyści poprzez wiersze i piosenki przybliżyli  widzom piękne polskie zwyczaje i tradycje związane  z tymi najważniejszymi w roku świętami.
Spotkanie w szkolnym gronie dobiegło końca po złożeniu wszystkim obecnym świątecznych życzeń.
Fotogaleria poniżej:

Apel Święta Wielkanocne 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

******************************************************

21 marca, Pierwszy Dzień Wiosny, uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rozgrzewką umysłową. Na wzór teleturnieju "Jeden z dziesięciu" Samorząd Uczniowski zorganizował turniej wiedzy pod przekorną nazwą " Jedna z dziesięciu". Jedna...albowiem uczestnicy startowali w parach. Najbardziej przypadł do gustu uczniom etap drugi, w którym każda para zawodników za poprawną odpowiedź na pytanie prowadzącego (w tej roli świetnie odnalazł się Dominik Warchulski z klasy VI) mogła sama wyznaczać kolejną parę. Do trzeciego, ostatniego etapu przeszli: Ola Lis i Gosia Błachucińska, Kamil Czapla i Kacper Gałka oraz Wiktor Kaleta i Łukasz Juda. Ostatecznie zwyciężyli ze 160 punktami uczniowie klasy IV- Kamil Czapla i Kacper Gałka.
Po krótkiej przerwie odbył się konkurs na najbardziej "Szałowy Strój Wiosenny". W kategorii klas II- III zwyciężyła Angelika Kozłowska z klasy II, zaś spośród uczniów klas IV-VI jury przyznało pierwsze miejsce Oliwii Kwas z klasy V.  Pomysłowość i fantazja uczniów znów zaskoczyła jurorów. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
Ostatnie dwie godziny upłynęły na świeżym powietrzu. W końcu to początek wiosny, a przecież wszyscy jesteśmy spragnieni przyjemnego, słonecznego ciepła i wiosennej zieleni.Czyż nie?
Fotogaleria poniżej:

Turniej wiosenny 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Międzynarodowy Dzień Teatru w ECB
24 marca uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru organizowanych przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Z całej oferty programowej uczestniczyliśmy w spektaklu wystawianym przez Teatr Animacji Falkoshow z Krakowa. Widowisko to było połączeniem teatru marionetkowego, teatru plastycznego i teatru formy. Spektakl wywarł ogromne wrażenie na wszystkich odbiorcach i spotkał się z ciepłym przyjęciem. Podziw wzbudziły wyjątkowo wykonane marionetki. Krzysztof Falkowski pokazywał, w jaki sposób należy poruszać lalkami, opowiadał o tym, jak powstaje dubbing, odpowiadał na pytania uczestników. Po tym występie, z przymrużeniem oka można powiedzieć, że widzieliśmy światowe gwiazdy estrady, jak np. Michaela Jacksona, Tinę Turner, Elvisa Presleya, czy Eltona Johna.
Oby w naszym otoczeniu było więcej możliwości obcowania z teatrem w różnych postaciach!
Fotogaleria poniżej:

Międzynarodowy Dzień Teatru 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Światowy Dzień Wody
Dnia 22 marca uczniowie naszej szkoły, już po raz drugi, wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Wybieram wodę”. Data zajęć nie została wybrana przypadkowo, bowiem 22 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celem całego przedsięwzięcia była edukacja w zakresie właściwego nawodnienia organizmu oraz promowanie ochrony i oszczędzania wody. Podjęte działania miały nie tylko pomagać w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, ale także nauczyć świadomego korzystania z naturalnych zasobów wodnych.
Zajęcia edukacyjne pod tytułem „Woda pełna smaku” odbyły się we wszystkich klasach naszej szkoły.
Wszyscy uczniowie aktywnie brali udział w dyskusji na temat sposobów oszczędzania wody, z własnoręcznie pokolorowanych ilustracji dowiedzieli się, jaką drogę przebywa kropelka wody do kranu w domu, starsi uczniowie porównywali zawartości cukru w różnych napojach. Niezwykłą atrakcją dla każdego była możliwość własnoręcznego przygotowania wody smakowej, zwiększając tym samym atrakcyjność wypijanej na koniec zajęć szklanki wody.
Fotogaleria poniżej:

Światowy Dzień Wody 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************


Naukowa epidemia, czary mary i alchemia
10 marca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość oglądać przedstawienie pod tytułem „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia” przygotowanym przez grupę Zaelektryzowani. Widowisko zawierało w sobie elementy wykładu, laboratoriów naukowych, kabaretu oraz interaktywnego quizu. Poza oczywistymi walorami rozrywkowymi, wydarzenie to doskonale przemyciło treści lekcyjne. Uczestnicy mieli możliwość brać czynny udział w wydarzeniach i eksperymentach, były to np.:
-lewitujące piłki
-rękaw aerodynamiczny
-wpływ działania siły odśrodkowej na człowieka
-zabawy z helem
-właściwości butanu.
Fabuła była bardzo przystępna i zrozumiała dla wszystkich uczniów, był to zdecydowanie przyjemnie spędzony czas.
Fotogaleria poniżej:

Zelektryzowani2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

KONKURS PLASTYCZNY „WIOSNA W OCZACH DZIECKA”
Wiosna to czas wyjątkowy, w którym przyroda zmienia się na naszych oczach, budząc się do życia z długiego, zimowego snu. To inspirująca pora roku, nie tylko dla poetów. Jest wdzięcznym tematem również w twórczości plastycznej. Dlatego też wiosenny konkurs plastyczny ogłoszony przez  Szkołę Podstawową w Wójczy dla uczniów klas młodszych cieszył się dużym  zainteresowaniem.
Celem  konkursu było:
-rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, inspirowanej aktualną porą roku;
-rozwijanie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych;
-prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej.
Na konkurs wpłynęło 29 prac. Ich poziom  artystyczny był bardzo wysoki. Prace zostały wykonane w różnych technikach plastycznych: malarskich, rysunkowych, kolaż, wyklejanki itp. Młodzi artyści okazali się znakomitymi obserwatorami przyrody.
Komisja konkursowa dokonała oceny kierując się następującymi kryteriami:
-zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie;
-walory estetyczne pracy;
-dobór techniki plastycznej.
Przyznano następujące miejsca:
I miejsce: Emil Guca, kl. II; Angelika Kozłowska, kl. III
II miejsce: Oliwia Mazur, kl. III
III miejsce: Filip Pluta, kl. III
oraz wyróżnienia: Magdalena Stanek, kl. II; Magdalena Broda, kl. III i Bartłomiej Kwas, kl. III.
Prace można oglądać na pokonkursowej wystawie zorganizowanej w Szkole Podstawowej w ZPPO w Wójczy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Fotogaleria poniżej:

Wiosna w oczach dziecka 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


**************************************************

28 stycznia 2017 - szkolna zabawa choinkowa
Tego dnia, pod muzyczną oprawę wykonaną przez DJ C@mila, uczniowie naszej szkoły bawili się na szkolnej zabawie choinkowej. Całość zorganizowała jak zwykle niezawodna Rada Rodziców, natomiast poczęstunek dla uczniów poszczególnych klas wykonały mamy z trójek klasowych.
Aż do godziny 20.00 uczniowie znakomicie bawili się przy muzyce. Należał im się ten czas relaksu, po pracowitym I semestrze roku szkolnego.
Fotogaleria poniżej:

Szkolna zabawa choinkowa 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

„Żyj zdrowo z siatkówką”. Takie hasło królowało w dniu 19 stycznia w Szkole Podstawowej w Wójczy. Projekt realizowany był w ramach „Świętokrzyskie Dni z Siatkówką” organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
W tym dniu klasy II i III wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego – pana Tomasza Kopackiego. Miały one charakter zajęć ogólnorozwojowych z elementami mini piłki siatkowej. Główny nacisk położono na właściwe ułożenie dłoni przy odbiciu piłki sposobem oburącz górnym.
Dla klas IV – VI zorganizowane zostały rozgrywki międzyklasowe. Uczniowie dowolnie dobrali się w „trójki” tworząc w ten sposób drużyny. Ostatecznie utworzono sześć zespołów. Rywalizowano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Była to okazja nie tylko po „poćwiczenia” wszystkich elementów mini piłki siatkowej, ale również do zapoznania się z tym system rozgrywek. Uczniowie sami odczytywali kolejność rozgrywanych meczy oraz prowadzili zapis punktów. Nie prowadzono klasyfikacji, wszyscy w tym dniu byli wygranymi.
Na zakończenie rozegrano mecz uczniowie – nauczyciele. Pierwszego seta wygrali uczniowie i nauczyciele musieli wziąć się ostro do pracy. Efektem były wygrane dwa kolejne sety.
Fotogaleria poniżej:

Dni siatkówki 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***********************************************

Bożonarodzeniowe jasełka i kiermasz świąteczny w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy
20 grudnia 2016 roku w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy odbyły się bożonarodzeniowe jasełka połączone z kiermaszem ozdób świątecznych oraz wigilijnym spotkaniem dzieci, rodziców, zaproszonych gości oraz nauczycieli. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas radni Rady Gminy Pacanów Cecylia Bonar i Tomasz Kozłowski, prezes Stowarzyszenia „Z nami lepiej” Małgorzata Mierzwa, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wójczy Marek Rachuna, przewodnicząca Rady Rodziców SP Wójcza Marta Stanek, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy obsługi, rodzice dzieci.
Jasełka nosiły tytuł „W poszukiwaniu Maleńkiej Miłości” a zostały przygotowane przez ks.Sylwestra Barańskiego i p.Beatę Wojtyś. Wprowadziły one wszystkich w nastrój Świat Bożego Narodzenia.  Uczniowie zaprezentowali  tradycje i symbole związane ze świętami. Dekoracja przypominała dawne zwyczaje związane z przyozdabianiem izby, w której spożywano wieczerzę. Nie zabrakło choinek oraz słomy na pamiątkę stajenki betlejemskiej. Centralnym punktem był żłóbek wyścielany siankiem z Dzieciątkiem, tłem „rozgwieżdżone niebo.
Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi rodzicami, nauczycielami, a także przed kolegami szkolnymi. Nie zabrakło również  choinki, przy której stał chór aniołów, przed nimi Panna Święta i Święty Józef strzegli spokojnego snu Jezusa
Występy przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu naszych uczniów. Wszyscy aktorzy, starsi i młodsi, świetnie się spisali.
Po spektaklu pani dyrektor Marzena Studziżur złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła do wspólnej wigilii. Życzenia wszystkim złożyła także p.prezes Stowarzyszenia „Z nami lepiej” Małgorzata Mierzwa, która obdarowała małych artystów słodkościami. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, na który wszyscy długo czekamy, dlatego powinniśmy wspólnie przeżywać te chwile i pielęgnować naszą piękną, polską tradycję przedstawiania jasełek.
Po spektaklu nasi goście, na kiermaszu mogli nabyć świąteczne ozdoby, przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli, a także posilić się pysznymi wigilijnymi potrawami, przygotowanym przez jak zawsze niezawodne „trójki klasowe”.
Fotogaleria poniżej:

Jasełka bożonarodzeniowe 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

„GÓRA GROSZA”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójczy wzięli udział w XVII edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, placówek pogotowia rodzinnego, wykwalifikowanych rodzin zastępczych.
W ramach akcji zbierane były przede wszystkim drobne monety, co oprócz wymiaru finansowego, czyli konkretnej pomocy materialnej, ma także uświadomić dzieciom, że mały gest, jeśli jest zwielokrotniony, może okazać się ogromnie ważny i potrzebny. Nasi uczniowie chętnie dzielili się swoim kieszonkowym z potrzebującymi.
Organizatorem akcji, jak co roku, był Samorząd Uczniowski. Zebrano 14631 monet, które ważyły prawie 27 kg.
Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez ten gest dobrej woli zjednoczyli się dla wspólnego, dobrego celu i przyczynili do poprawy sytuacji potrzebujących dzieci.
Fotogaleria poniżej:

Góra Grosza 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

"Jestem kulturalny i jest mi z tym dobrze"
Pod takim hasłem przebiegła druga "lekcja grzeczności" przygotowana przez Samorząd Uczniowski w ramach zadań wyznaczonych do realizacji w bieżącym roku szkolnym. Tym razem uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania posiedzenia Szkolnej Komisji Śledczej, która bardzo wnikliwie przyjrzała się takim zjawiskom jak: używanie wulgaryzmów, niewłaściwe zachowanie się na stołówce szkolnej (mlaskanie, bekanie itp. zachowania przy jedzeniu) oraz plucie, zwłaszcza męskiej części społeczności szkolnej.
Szkolna Komisja Śledcza wypowiedziała wojnę takim zachowaniom, a uczniowie zasiadający w Loży Ekspertów pouczyli wszystkich, jak należy właściwie zachowywać się w tego typu sytuacjach.
Wyróżniajmy się nie tylko dobrymi ocenami, ale również, albo przede wszystkim, kulturą bycia!
Mamy nadzieję, że taka forma nauki - przez zabawę - pozwoli nie tylko nauczyć się określonych zachowań, ale i zrozumieć, jak ważne są w życiu takt, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka.
Fotogaleria poniżej:

Lekcja grzeczności 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***********************************************************

V Mikołajkowy Turniej Piłki  Nożnej chłopców
W dniu 13 grudnia reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wójczy wzięła udział w V Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej. Poza naszą drużyną w turnieju wzięły udział szkoły z Pacanowa, Szczucina, Oleśnicy oraz gospodarze drużyna Rataj Słupskich. Rywalizowano systemem „każdy z każdym”.
W pierwszym meczu rywalizowaliśmy, jak się potem okazało ze zwycięzcą całego turnieju, drużyną Szczucina. Porażka podziałała mobilizująco na naszych zawodników, którzy w kolejnych meczach zremisowali 2:2 z Pacanowem, wygrali 3:2 z Oleśnicą. Na koniec przytrafiła się „pechowa” porażka 2:1 z Ratajami. Ostatecznie zostaliśmy sklasyfikowani na czwartym miejscu prezentując się z dobrej strony.
Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Chalastra, Karol Czapla (kl. IV), Mateusz Pluta (kl.V), Wiktor Kaleta, Krystian Kobos, Filip Majcher, Dominik Warchulski oraz Henryk Zdral (kl. VI).
Opiekun drużyny pragnie podziękować za postawę „fair play” zarówno na boisku jak i poza nim.
Fotogaleria poniżej:

Mikołajkowy Turniej 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Światowy Dzień Pluszowego Misia
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Każdy posiada, bądź posiadał własnego, ulubionego misia pluszowego. Jest on nieodłącznie kojarzony z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Historia pluszowego misia
Historia ta zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Prezydent stanowczo sprzeciwił się. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił zdarzenie na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Szybko wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy (od imienia prezydenta: Theodore’a). Od tego czasu misie towarzyszą wszystkim dzieciom stając się ich ulubioną zabawką.  
25 listopada 2016 r. – 114 lat od tego wydarzenia – pluszowe misie opanowały Szkołę Podstawową w Wójczy. Przybyły ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W tym to bowiem dniu uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W klasach i na szkolnym korytarzu zaroiło się od misiów małych, średnich i bardzo dużych, białych, brązowych, zielonych itd. A każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”
Dzień ten w szkole pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Pluszowego Misia 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Dyskoteka andrzejkowa
24 listopada w naszej szkole odbyła się tradycyjna dyskoteka andrzejkowa. Oprawę muzyczną zapewnił DJ C@mil, on również zadbał by sala gminastyczna rozświetliła się różnokolorowymi światełkami. Na dyskotece bawili się wszyscy uczniowie szkoły - od maluchów z klasy 2 do szóstoklasistów. W trakcie zabawy uczniowie posilili się przygotowanym przez rodziców z trójek klasowych smacznym jedzonkiem. Najbliższa taka zabawa odbędzie się dopiero przed feriami, wiec przed wszystkimi długi okres wyczekiwania.
Fotogaleria poniżej:

Dyskoteka andrzejkowa 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”-odczytaniem listu Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka, rozpoczął się apel przygotowany przez uczniów klasy VI.
Przypomnieli oni najważniejsze prawa dzieci i włączyli do świętowania całą społeczność szkolną. Po raz kolejny zabrzmiały słowa piosenki "Prawa Dziecka", po raz kolejny uczniowie przypomnieli o tym, że dziecko to też człowiek. tyle, że mały.
"Mamy i znamy swoje prawa"-pod takim tytułem wszystkie dzieci złożyły swoje podpisy.
Fotogaleria poniżej:

Apel o prawach dziecka 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Śniadanie daje moc
W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie kl.II i III naszej szkoły wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc."  We wtorek 8 listopada 2016 r. pod kierunkiem i z pomocą swoich wychowawczyń przygotowali pyszne, pełnowartościowe śniadanie.
Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, wartości odżywczych wybranych produktów, oraz higieny spożywania posiłków. Dzięki śniadaniu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Zdrowe odżywianie się to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso, ciemny chleb, warzywa i owoce. Unikać słodyczy, pić soki i wodę mineralną zamiast napojów gazowanych.
Fotogaleria poniżej:

Śniadanie daje moc 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Konkurs na „Najładniejszą dynię Halloween’ową”
W dniach 24-28 października w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno- konstrukcyjny na „Najładniejszą dynię halloween’ową”. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z kulturą państw anglojęzycznych, rozwijanie umiejętności manualnych oraz umożliwienie dzieciom prezentacji własnych dokonań twórczych. Zabawa miała charakter wewnątrzszkolny, przeznaczony dla uczniów klas II-VI. Dynie znalazły się na wystawie. Wyniki konkursu ogłoszone zostały na początku listopada.
Zwycięzcy:
Miejsce 1: Mateusz Pluta kl. V.
Miejsce 2: Kamila Żyła kl. V.
Miejsce 3: (ex aequo) Emil Guca kl. II oraz Gabriela Figiel kl. III.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Fotogaleria poniżej:

Konkurs na najlepszą dynię halloween'ową 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

11 Listopada - Rocznica Odzyskania Niepodległości
”Spośród słów używanych nieczęsto,           
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.”

10 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy V.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Dekoracja w barwach narodowych podkreśliła patriotyczny charakter apelu.
Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów a przede wszystkim kształtowanie szacunku dla historii minionych pokoleń.
Fotogaleria poniżej:

Rocznica Odzyskania Niepodległości 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

******************************************************

1 LISTOPADA – DZIEŃ ZADUMY
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”.
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
28.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły zorganizowali uroczysty apel z okazji Święta Zmarłych.
Fotogaleria poniżej:

Apel Święto Zmarłych 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


***********************************************

"Kultura i szacunek tworzą twój dobry wizerunek"- pod takim hasłem przebiegła lekcja grzeczności nr 1 przygotowana przez Samorząd Uczniowski w ramach realizowanego w bieżącym roku szkolnym planu pracy.Uczniowie klasy VI rozpoczęli spotkanie wierszem Jana Brzechwy " Kwoka", a potem zaprezentowali kilka scenek rodzajowych z tzw. życia szkolnego. Pokazali, jak należy i jak nie należy się zachowywać w różnych sytuacjach w szkole.Przypomnieli, że oprócz wiedzy w życiu liczą się kultura bycia, takt, uprzejmość oraz umiejętność współpracy z ludźmi.
To pierwsza lekcja tego typu, zapraszamy na kolejne!
Fotogaleria poniżej:

Dzień Grzeczności 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Wójczy
W dniu 13 października na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Wójczy odbyła się akademia w okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy VI pod opieką pana Tomasza Kopackiego.
Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Montaż słowno - muzyczny zawierał wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela.
Była to okazja do powiedzenia słów „Dziękujemy” i „Przepraszamy” dla swoich nauczycieli.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Edukacji Narodowej 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Wycieczka do Krakowa do kina i na wystawę budowli wykonanych z klocków Lego
11 października 2016 roku uczniowie klas od drugiej do szóstej Szkoły Podstawowej w Wójczy udali się na wycieczkę autokarową do Krakowa. Naszym celem było obejrzenie seansu w wielkoformatowym kinie oraz odwiedzenie wystawy budowli, i nie tylko, wykonanych z klocków Lego. Obydwie te atrakcje znajdowały sie pod jednym dachem, w Galerii Handlowej Kazimierz.
W trasę wycieczkowicze wyruszyli o 9.00. Przejazd zajął ponad dwie godziny, Kraków niestety jest miastem, w którym korki na drogach nie są rzadkością. Chwilę potem zasiedli w sali kinowej. Film "Sekretne życie zwierzaków domowych" dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszeń. Ale najciekawsze było przed nami. Następną atrakcją była wystawa budowli, pojazdów i sylwetek ludzi wykonanych z klocków Lego. To, co znajdowało się na sali wystawowej zapierało dech i wzbudzało podziw, jakie rzeczy można wykonać z plastikowych, małych elementów. Największym obiektem na wystawie był olbrzymi, kilkumetrowy model samolotu prezydenta Stanów Zjednoczonych, znany pod nazwą Air Force One. Równie imponujący był model quada, wraz z naturalnej wielkości jego kierowcą oraz sylwetka najwyższego człowieka, jaki kiedykolwiek urodził się na Ziemi, również naturalnej wielkości. Oprócz tego wiele modeli pojazdów, zarówno istniejących, jak i z filmów fantastycznych jak "Gwiezdne Wojny" czy "Władca Pierścienia". Polskim akcentem były dwie makiety z okresu stanu wojennego, pierwsza przedstawiająca noc 13 grudnia 1981 roku, druga - charakterystyczne kolejki przed sklepami.
Po zwiedzeniu wystawy uczniowie mogli sami wykazać się pomysłowością w wykorzystaniu klocków Lego w wersji dużej (Duplo). Organizator wystawy przewidział bowiem Strefę Zabawy. Tam znajdowały się olbrzymie ilości klocków, z których można było wykonać obiekty ograniczone jedynie dziecięcą wyobraźnią, zjeżdżalnie dla miniaturowych samochodzików, torowiska dla miniaturowych kolejek. Z ekstremalnie dużych klocków Lego można było wykonać budowlę, w której mieścił się całkiem wysoki uczeń klasy VI. Zabawa była przednia.
O 19.00 wycieczka wróciła do Szkoły Podstawowej w Wójczy.

Lego 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Dzień Chłopaka w naszej szkole!
30 września z inicjatywy Samorzadu Uczniowskiego został zorganizowany plebiscyt na Dżentelmena Szkoły.Wszystkie dziewczęta mogły głosować na najgrzeczniejszego i najbardziej taktownego , ich zdaniem,  kolegę.Spośród chłopców klas II i III na Dżentelmena Szkoły wybrany został Jakub Łukasik z klasy III.
Wsród chłopców klas IV-VI najwiecej głosów otrzymał Henryk Zdral z klasy VI.
Gratulujemy zwycięzcom! Mamy nadzieję, że taka zabawa zachęci wszystkich chłopców do tego, aby i w XXI wieku starać się być rycerzem.
Wszystkim kolegom, tym małym i tym dużym składamy serdeczne życzenia: dużo radości i samych dobrych ocen, również z zachowania!
Fotogaleria poniżej:

Dżentelmen roku 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Wycieczka rowerowa – „Poznajemy uroki Ponidzia” realizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu z inicjatywy Komisji Europejskiej.
W dniu 15 września 2016 roku uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej wraz z nauczycielami, rodzicami oraz bliskimi udali się na wycieczkę rowerową.
Punktualnie o godzinie 9.00 zebraliśmy się na parkingu szkolnym. Po krótkiej odprawie technicznej udaliśmy się w drogę.
Trasa wiodła przez pola, lasy oraz okoliczne miejscowości. Po niespełna dwóch godzinach dotarliśmy do ścieżki edukacyjnej położonej w miejscowości Solec – Zdrój, podlegającej Nadleśnictwu Chmielnik. Ochoczo ruszyliśmy ścieżką, aby poznać tajemnice lasu. W trakcie wędrówki spotkaliśmy leśniczego leśnictwa Stopnica pana Stanisława Grzybczaka, który pokrótce opowiedział nam o miejscu, w którym się znaleźliśmy.
Na zakończenie czekała nas miła niespodzianka – ognisko, przy którym mogliśmy upiec kiełbaski i nabrać sił. Po skończonej „uczcie” udaliśmy się w drogę powrotną.
Pogoda i humory dopisywały, więc, mimo zmęczenia, uśmiech nie znikał nam z twarzy.
Powyższe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu powstałego z inicjatywy Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.
Serdeczne podziękowania dla naszych współorganizatorów: Stowarzyszenia „Z Nami lepiej” oraz leśnictwu Stopnica.
Do zobaczenia na rowerowym szlaku...
Fotogaleria poniżej:

Wycieczka Solec 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
1 września 2016 roku uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2016/2017. Uroczystość rozpoczęła polowa msza św. odprawiona na sali gimnastycznej. Po niej głos zabrała pani dyrektor Marzena Studziżór, która serdecznie powitała zgromadzonych na sali uczniów, rodziców i nauczycieli. W swoim przemówieniu przekazała także najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły w bieżącym roku szkolnym. Głos zabrał także proboszcz parafii Biechów Kajetan Burzyński, który życzył uczniom samych sukcesów w nadchodzących miesiącach nauki. Wśród gości obecni byli także radni Gminy Pacanów z terenu naszego obwodu szkolnego Tomasz Kozłowski i Cecylia Bonar. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
Fotogaleria poniżej:

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.