Aktualności


Wydarzenia roku szkolnego 2018/2019Wyjazd do teatru
21 maja przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Dąbrowy Tarnowskiej do kina „Sokół”, gdzie obejrzały spektakl teatralny pt. „Zaczarowany świat bajek”. Aktorzy w znakomity sposób wprowadzili dzieci w świat poezji. Wspaniała gra aktorska, barwna scenografia, zabawne kostiumy oraz muzyka sprawiły, że wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima oraz A. Fredry nabrały nowego blasku. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, śpiewając wspólnie piosenki, odpowiadając na pytania, a co poniektórzy, bardziej odważni, mogli spróbować swoich możliwości aktorskich na scenie. Spektakl zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Przedszkolaki w wyśmienitym nastroju wróciły do przedszkola.

Spektakl teatralny 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Wyjazd do biblioteki
9 kwietnia przedszkolaki udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pacanowie. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z pracą pań bibliotekarek oraz wyglądem i przeznaczeniem biblioteki. Panie bibliotekarki po krótce opowiedziały o swojej pracy, oprowadziły dzieci po bibliotece opowiadając i prezentując wszystkie księgozbiory.
Przedszkolaki wysłuchały wiosennego opowiadania, po którym zasiadły do stolików i z pomocą pań bibliotekarek oraz wychowawczyń z przedszkola wykonały prace plastyczne – bociany. Panie przygotowały również dla dzieci wiele atrakcyjnych gier i zabaw, podczas których dzieci wykazały się bystrością, zręcznością oraz zwinnością.
Przedszkolaki znakomicie bawiły się w bibliotece, a na pamiątkę zabrały ze sobą własnoręcznie wykonane bociany.

Wizyta w bibliotece 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Wyjazd na musical
25 marca przedszkolaki z naszego przedszkola oraz uczniowie klasy I i II ze Szkoły Podstawowej w Wójczy wybrali się do Staszowskiego Ośrodka Kultury na musical pt. „O małej syrence w niejednej piosence”. Aktorzy z Teatru Moich Marzeń z Chorzowa przenieśli małych widzów w głębiny oceanu, gdzie poznali historię małej syrenki. Przedszkolaki były zachwycone tą muzyczną bajką. Chłopcom najbardziej spodobała się postać kraba, a dziewczynkom oczywiście Vivien – mała syrenka. Barwne, melodyjne piosenki tak zapadły dzieciom w pamięć, że śpiewały je w drodze powrotnej do samego przedszkola.  

Wyjazd na musical 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Święto babć i dziadziusiów
Dziadek i babcia to osoby, które zajmują szczególne miejsce w życiu i sercu każdego dziecka. Co roku w styczniu obchodzą oni swoje święta. Jednak w naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się 22 marca. Każdy dzień jest dobry, by okazać dziadkom wdzięczność za ich bezwarunkową miłość do wnuków. Kochamy babcię i dziadka za to, że są! Za każdą spędzoną wspólnie chwilę i przekazane nam wartości, które przecież zostaną na zawsze.
Uroczystość odbyła się w budynku szkoły podstawowej w Wójczy. Pani dyrektor Marzena Studziżór powitała wszystkich gości: babcie, dziadków, a także prababcie i pradziadków, rodziców oraz radnego Rady Miejskiej p. Roberta Maligę i zaprosiła wszystkich do obejrzenia akademii w wykonaniu małych artystów. Przedszkolaki zaprezentowały piękny pokaz swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych oraz tanecznych. Babcie i dziadkowie ze wzruszeniem oglądali występ swoich wnucząt. Na zakończenie akademii przedszkolaki złożyły honorowym gościom życzenia i wręczyły upominki – tulipany z papieru wykonane przez wychowawczynie, p. Agnieszkę Ból i p. Karolinę Drab.
Po występach nadszedł czas na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie przygotowany przez rodziców. Dziadkowie oraz wnuczęta miło spędzili czas, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

Święto babć i dziadziusiów 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Powitanie wiosny
21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999r. Większość dzieci już od najmłodszych lat styka się z poezją. Rodzice chętnie czytają maluchom wiersze, które znają z czasów swojego dzieciństwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchają tego typu utworów, bo są krótkie, rytmiczne, często wesołe i poświęcone tematyce bliskiej i znanej im z codziennego życia. Dodatkowym atutem wierszy jest to, że łatwo się je zapamiętuje i można je potem recytować uzyskując uznanie dorosłych.
Przedszkolaki wysłuchały wierszy o wiosennej tematyce, rozwiązywały zagadki o wiośnie i jej oznakach, bawiły się przy wiosennych piosenkach oraz wyszły na spacer przywitać nową porę roku. Rozśpiewani, z kolorowymi kwiatami w dłoniach oraz marzanną na czele przemierzali ulice naszej miejscowości. Po powrocie wykonały barwne prace plastyczne – marzanny, które zawisły w galerii, by mogli je oglądać rodzice. Dzień był udany i sprawił dzieciom wiele radości.

Powitanie wiosny 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Konkurs EKO-MARZANNA
Przedszkolaki wzięły udział w V edycji konkursu „EKO-MARZANNA”, którego organizatorem jest Regionalne Centrum Edukacji ekologicznej w Rzędowie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu marzanny z odpadów, czyli przedmiotów, rzeczy, których się pozbywamy, bo są nam już zbędne, niepotrzebne. Celem konkursu jest uświadomienie dzieci od najmłodszych lat, że niektóre odpady można ponownie wykorzystać i zrobić z nich nowe rzeczy, propagowanie recyklingu, jako możliwości pozyskiwania różnorodnych materiałów do tworzenia ciekawych, barwnych i niezwykłych form przestrzennych.
Dzieci przyniosły m.in. gazety, worki i butelki plastikowe, pojemniki po jogurtach, nakrętki, pudełka, z których powstała bardzo oryginalna praca.

Ekomarzanna 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

******************************************************

Dzień Dinozaura

7 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień dinozaura. W ten sposób podsumowaliśmy wiedzę z całego tygodnia, który poświęcony był czasom prehistorycznym. Te wielki i straszne jaszczury wyginęły miliony lat temu, ale cały czas wzbudzają ogromną ciekawość dzieci. Przedszkolaki przyniosły z tej okazji różnej wielkości figurki, maskotki oraz książeczki opisujące wygląd i życie tych niezwykłych prehistorycznych gadów, które umieściliśmy w „kąciku dinozaura”. Podczas wspólnych zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak wyglądały te zwierzęta, jakie miały nazwy, jak się rodziły, jak chodziły, co jadły, gdzie mieszkały oraz skąd dzisiaj wiemy, tyle rzeczy na ich temat. Na zajęciach plastycznych odciskały figurki dinozaurów w masie solnej, robiąc własnoręczne skamieniałości. Dzień sprawił dzieciom wiele radości, a ich wiedza na temat dinozaurów bardzo się wzbogaciła.

Dzień Dinozaura 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Dentobus
28 lutego przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami mieli możliwość skorzystania z bezpłatnej porady stomatologicznej w Dentobusie – mobilnej poradni stomatologicznej, która tego dnia stacjonowała na parkingu pod budynkiem szkoły podstawowej w Wójczy. Następnego dnia, tj. 1 marca do przedszkola zawitał przedstawiciel medyczny CortenMedic, by przeprowadzić z dziećmi pogadankę profilaktyczną, o tym jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Zaprezentował dzieciom, w jaki sposób powinno się szczotkować zęby, zadawał dzieciom mnóstwo pytań, na które chętnie odpowiadały. Największe zainteresowanie wzbudził w dzieciach model szczęki z ruchomymi zębami. Przedszkolaki były zachwycone tym krótkim, ale jakże pouczającym spotkaniem. Na zakończenie dostały naklejki dzielnego pacjenta.

Dentobus 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

******************************************************

Dzień Kota
Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Święto to ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, uwrażliwienie na często trudny koci los, jak również niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom.
W naszym przedszkolu odbył się on 22 lutego. Tego dnia niektóre dzieci przyszły do przedszkola w ubraniach z motywem kota inne przyniosły ze sobą maskotki, poduszki, książeczki o kotach oraz figurki w kształcie tych zwierząt. W ranku wszystkie ustawiły się w kolejce do malowania twarzy. Z kocimi noskami i wąsami utożsamiły się z bohaterami tego dnia. Przedszkolaki wysłuchały różnych ciekawostek z życia kotów, poznały ich wygląd, potrzeby oraz zwyczaje. Dowiedziały się jak wielka jest rodzina kotów. Oglądały różne rasy kotów domowych, jak również ich dzikich kuzynów. Wysłuchały wiersza Stanisława Jachowicza pt. „Chory kotek”. Rozwiązywały zagadki o znanych kotach z bajek. Każde dziecko wykonało przestrzenną pracę plastyczną – kota w butach, którego zabrało ze sobą do domu. Przedszkolaki świetnie się bawiły tego dnia w przedszkolu i wyniosły wiele cennych wiadomości z zajęć.

Dzień Kota 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Zabawa choinkowa
11 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się zabawa choinkowa. Karnawałowy nastrój towarzyszył dzieciom od rana, aż do godzin popołudniowych. Przedszkolaki znakomicie bawiły się przy akompaniamencie piosenek przedszkolnych, jak również w rytmie muzyki disco oraz latino. W przerwie między tańcami dzieci zajadały smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wychowawczynie przygotowały kącik z różnymi maskami, kolorowymi okularami, krawatami, oraz śmiesznymi butami, które dzieci chętnie zakładały i pozowały w nich do zdjęć. Dzień sprawił dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

Zabawa choinkowa w przedszkolu 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

******************************************************

Projekt edukacyjny „Polska – moja Ojczyzna”
14 grudnia przedszkolaki gościły przedstawicielki agencji szkolno-przedszkolnej LUPUS, które zawitały do nas z projektem edukacyjnym, pt. „Polska – moja Ojczyzna”. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat flagi, godła, hymnu oraz mapy Polski oraz skarbów, jakie skrywa nasza ziemia. Brały czynny udział w pokazie i chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Miały również możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tle samolotu wojskowego w mundurze lotników Dywizjonu 303. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało „Dyplom Małego Patrioty”.

Projekt Polska - moja Ojczyzna 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************************

Spotkanie z górnikiem
Odwiedziny pana Bogdana Zająca, emerytowanego górnika kopalni „Ziemowit” w Lędzinach na stałe wpisały się w kalendarz przedszkolnych uroczystości. 11 grudnia po raz kolejny przybył do naszych przedszkolaków. W ciekawy i prosty sposób opowiadał dzieciom o ciężkiej, ale jakże ważnej pracy górników, a także o różnych skarbach, jakie skrywa ziemia. Jak zawsze przyniósł wiele przedmiotów, które wzbudziły w dzieciach największe zainteresowanie. Przedszkolaki, ubrane w czapki górnicze, które na ten dzień wykonały wspólnie z rodzicami, zaśpiewały górnikowi piosenkę oraz wręczyły podziękowanie. Gość miał również niespodziankę dla nich – torbę pełną słodkości. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowego zdjęcia na zakończenia spotkania. Spotkanie to wzbogaciło wiedzę przedszkolaków oraz sprawiło im wiele radości.

Wizyta górnika 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


************************************************

Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia do naszych przedszkolaków przybył wyczekiwany przez cały rok niezwykły Gość – św. Mikołaj. Dzieci powitały go wierszem, gdy z wielkim workiem wypełnionym prezentami wchodził na salę. Zanim jednak Święty rozdał dzieciom upominki wysłuchał przygotowanych na tę okazję piosenek. Po krótkim występie Mikołaj odbył z dziećmi rozmowę i jak co roku zapytał, czy były grzeczne. Oczywiście wszystkie przedszkolaki zgodnym chórem odpowiedziały, że tak. Każde dziecko otrzymało paczuszkę i zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z brodatym staruszkiem. Na zakończenie spotkania dzieci zaprosiły Mikołaja do wspólnego tańca. Gość niestety nie mógł długo zostać, gdyż spieszył odwiedzić jeszcze inne dzieci, jednak obiecał, że za rok również do nas zawita. Przedszkolaki pożegnały Świętego i obiecały być grzeczne, miłe i uczynne.

Mikołaj w przedszkolu 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Andrzejki
29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Dzieci poznały tradycję andrzejkowych wróżb, dowiedziały się jak to było kiedyś, a jak obecnie obchodzone są andrzejki. Wychowawczynie przygotowały wiele ciekawych wróżb, z których przedszkolaki mogły np. wywróżyć sobie, kim zostaną w dorosłym życiu albo, co też wydarzy się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Po części magicznej przyszedł czas na tańce, zabawy z balonami oraz słodki poczęstunek. Dzień ten był pełen radości, a dzieci z szerokimi uśmiechami na twarzy witały przychodzących po nie rodziców

Przedszkolne Andrzejki 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Światowy Dzień Pluszowego Misia
To nietypowe święto przypada 25 listopada. W naszym przedszkolu obchodziliśmy je kilka dni wcześniej, tj. 23 listopada. Wszystkie dzieci przyszły tego dnia do przedszkola z pluszowymi maskotkami. Opowiadały o swoich misiach, słuchały wierszy o misiowej tematyce, rozwiązywały zagadki o misiach z dobranocek. Wysłuchały również wielu ciekawostek o życiu niedźwiedzi, poznały różne gatunki tych dzikich zwierząt. Nie zabrakło też zabaw do piosenek o misiach, jak również i pięknych prac plastycznych – misiów wyklejanych bibułowymi kulkami, które zawiesiliśmy w galerii, by rodzice mogli je podziwiać. Dzień ten wywołał u dzieci wiele radości oraz uśmiechu.

Dzień Pluszowego Misia 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodziliśmy w przedszkolu w Wójczy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia przeprowadzone zostały zajęcia, które miały na celu zapoznanie dzieci z prawami, jakie im przysługują oraz uświadomienie przedszkolakom, że oprócz praw mają również obowiązki, które są równie ważne. Wykonały także prace plastyczne ilustrujące poszczególne prawa. Bogatsze, w jakże ważną dla nich wiedzę, zakończyły dzień wspólnymi zabawami.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Praw Dziecka 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Dzień Postaci z Bajek
16 listopada 2018r. w przedszkolu w Wójczy obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Przedszkolaki przybyły tego dnia w opaskach na głowach, które wykonały wraz z rodzicami na tę okazję. Dzieci wykazały się ogromną znajomością bohaterów wielu bajek oraz baśni. Bezbłędnie rozwiązywały zagadki przygotowane przez wychowawczynie, kolorowały swoich ulubionych bohaterów baśniowych, bawiły się przy piosenkach ze znanych dobranocek. Wysłuchały baśni o „Kopciuszku”, którą przeczytał ks. Michał Krężel.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Postaci z Bajek 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Owocowe szaszłyki
Podsumowaniem wiadomości na temat owoców było wykonanie przez przedszkolaków owocowych szaszłyków. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat nazw i wyglądu owoców przyniesionych przez dzieci oraz o bardzo ważnej roli witamin dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Przed przystąpieniem do pracy wszystkie dzieci dokładnie umyły rączki, założyły fartuszki oraz chustki na głowę. Kolejną czynnością było dokładne umycie i obranie owoców, w czym niezbędna była pomoc wychowawczyń. Kiedy wszystko było przygotowane przedszkolaki ochoczo zabrały się do krojenia owoców plastikowymi nożykami, a następnie nadziewania ich na patyczki, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości, a największą było smakowanie własnych wyrobów.
Fotogaleria poniżej:

Owocowe szaszłyki 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Rekord dla Niepodległej
9 listopada przedszkolaki z naszego przedszkola w odpowiedzi na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej włączyły się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11:11, ubrani w barwy narodowe, wspólnie odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy, w ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
#RekorddlaNiepodleglej
Fotogaleria poniżej:

Rekord dla Niepodległej 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka
8 listopada 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania. Niewątpliwie najważniejszy i najbardziej ekscytujący dzień dla wszystkich dzieci. Jest to moment, w którym maluszki stają się pełnoprawnymi przedszkolakami, a dzieci z grupy „O” - pełnoprawnymi starszakami.
Dla najmłodszych dzieci był to pierwszy występ przed publicznością, jednak bardzo dobrze poradziły sobie z tremą i wraz ze starszymi kolegami i koleżankami zaprezentowały rodzicom pokaz swoim umiejętności wokalnych, recytatorskich oraz tanecznych. Po części artystycznej dzieci wypowiedziały słowa przysięgi, po której pani dyrektor mgr Marzena Studziżór, trzymając w dłoni ogromy ołówek nadała każdemu dziecku zaszczytny tytuł i wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Fotogaleria poniżej:

Pasowanie na starszaka 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Dzień przedszkolaka
20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wychowawczynie przygotowały dla dzieci mnóstwo zabaw w ogrodzie przedszkolnym. Były zabawy ze śpiewem i chustą animacyjną, z balonami oraz bańkami mydlanymi. W przerwie dzieci zasiadły do poczęstunku i z apetytem zajadały kiełbaski z grilla. Na zakończenie dnia, dumne z tego, że są przedszkolakami, z uśmiechem na twarzach i z balonikami w dłoniach witały przychodzących po nie rodziców.