Aktualności

Strony 1 z 11  > >>


Wydarzenia roku szkolnego 2017/2018


Kiszenie kapusty
14 listopada przedszkolaki wzięły udział w niecodziennych zajęciach kulinarnych. Tego dnia gościliśmy panią Teresę Zucharę, która przybliżyła dzieciom tradycję kiszenia kapusty domowym sposobem. Wspólnie z gościem i dziećmi przeprowadziliśmy pogadankę na temat konieczności spożywania warzyw oraz ich przetworów. Przedszkolaki pochwaliły się swoją wiedzą na temat różnych odmian kapusty oraz potraw, jakie można z nich przygotować, a także zaśpiewały „Kapuścianą piosenkę”. Pani Teresa opowiedziała dzieciom, jak to dawniej kisiło się kapustę w jej domu, a następnie przystąpiła do prezentacji. Na ochotników do pomocy nie trzeba było długo czekać. Wszystkie dzieci bardzo chętnie wzięły się do pracy. Pod czujnym okiem pani Teresy oraz wychowawczyń obu grup, przedszkolaki szatkowały kapustę, tarły marchewkę, przyprawiały solą, liśćmi laurowymi. Po wymieszaniu wszystkich składników, włożyliśmy kapustę do glinianych naczyń, by dzieci mogły ją ugnieść tłuczkami, aż puści sok. Następnie kapusta trafiła do szklanych słojów i została umieszczona w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji. Na zakończenie przedszkolaki w ramach podziękowań wręczyły gościowi podziękowanie oraz słodki upominek. Zajęcia bardzo podobały się przedszkolakom i za rok na pewno je powtórzymy.
Fotogaleria poniżej:

Kiszenie kapusty 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Bal postaci z bajek
8 listopada był niezwykłym dniem w naszym przedszkolu, a to za sprawą Dnia Postaci z Bajek, który tego dnia obchodziliśmy. Na dzieci w sali czekał piękny zamek pieczołowicie przygotowany przez wychowawczynie. Od rana na bajkowy dwór przybywały baśniowe, bajkowe oraz kreskówkowe postaci, by wziąć udział w balu przygotowanym właśnie dla nich.
W ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek został zorganizowany konkurs na najbardziej pomysłowy kostium „Moja ulubiona postać z bajki”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu, wspólnie przez rodzica i dziecko, kostiumu z jak największej ilości różnorodnych surowców wtórnych. Kreatywność i fantazja rodziców przeszła wszelkie wyobrażenia. Wszystkie stroje były piękne, oryginalne i pracochłonne. Każde dziecko zaprezentowało się na zielonym dywanie przed jury złożonym z nauczycieli:
panią mgr Agnieszką Ból – wychowawcą grupy 5, 6 – latków, panią mgr Karoliną Drab – wychowawcą grupy 3, 4 – latków i panią mgr Joanną Doktór – nauczycielką języka angielskiego. Panie dokładnie oglądały każdy kostium i zapisywały ile, i jakich surowców użyto do jego wykonania. Jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem. Rozstrzygnięcie konkursu zostało odłożone na kilka dni, by w skupieniu dokonać sprawiedliwego wyboru zwycięzców.
Po bajkowej prezentacji dzieci bawiły się przy piosenkach, a na zakończenie dnia dostały słodki upominek przygotowany przez panią dyrektor mgr Marzenę Studziżór i wspólnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Postaci z Bajek 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Dzień Dziewczynek i Chłopaków
Już po raz drugi w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka i Dzień Dziewczynek obchodziliśmy wspólnie. 18 października wszystkie dziewczynki oraz wszyscy chłopcy mieli swoje święto. Odbyło się mnóstwo zabaw tanecznych przy piosenkach z dziecięcego repertuaru oraz zabaw z balonami i szarfami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Dzień był pełen radości oraz przyjemnych wrażeń.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Dziewczynek i Chłopaków 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Owocowe szaszłyki
13 października przedszkolaki podsumowały swoją teoretyczną wiedzę na temat owoców zajęciami kulinarnymi, podczas których z pomocą wychowawczyń przygotowały smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy, że owoce są bardzo ważnym składnikiem w codziennej diecie. Dostarczają wielu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju dzieci. Są źródłem mnóstwa witamin. Każde dziecko opisało owoce, jakie przyniosło, podając nazwę, kolor oraz pochodzenie: krajowy lub zagraniczny.Następnie umyły ręce i owoce, ubrały fartuszki oraz nakrycia głowy i zabrały się do pracy. Pod czujnym okiem wychowawczyń kroiły owoce plastikowymi nożykami i nadziewały na długie wykałaczki. Samodzielne przygotowanie deseru sprawiło dzieciom mnóstwo radości i przekonało do spróbowania nawet największych niejadków. Kiedy wszystkie szaszłyki były gotowe, przedszkolaki z przyjemnością rozpoczęły degustację. Na koniec dnia po smakołykach nie było śladu.
Fotogaleria poniżej:

Owocowe szaszłyki 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Spacery przedszkolaków
Spacery są jedną z podstawowych aktywności dzieci w wieku przedszkolnym. To doskonała okazja do poznawania najbliższego otoczenia, świata roślin i zwierząt, bezpośredniej obserwacji przyrody i zmian zachodzących w niej w poszczególnych porach roku oraz dostrzegania różnorodnych zjawisk atmosferycznych; pozwalają doświadczać rzeczywistości wielozmysłowo: zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, poczuć; wyrabiają wrażliwość na piękno; wyzwalają w dzieciach pozytywne emocje; kształtują stosunek do świata przyrody i wytworów pracy ludzkiej; zaspokajają naturalną potrzebę ruchu;
W pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu dzieci wdrażane są do bezpiecznego poruszania się po drodze w parach, przestrzegania zasady nieoddalania się od grupy, doskonalenia umiejętności przechodzenia przez skrzyżowanie.
Wczesna i późna jesień dostarcza dzieciom wielu wrażeń zmysłowych. Opadające z drzew liście urzekają swą barwą i jednocześnie są skarbami, które po przyniesieniu do przedszkola  zdobią kąciki przyrody oraz służą, jako pomoce do zajęć.  
Tegoroczna jesień sprzyjała spacerom naszych przedszkolaków, które doskonaliły określone umiejętności i uważnie obserwowały otoczenie. Słoneczne i ciepłe dni wykorzystaliśmy również na przyjemne spędzenie czasu podczas zabaw integracyjnych na boisku szkolnym, a delikatny wiaterek pozwolił nam na zabawę z samolotami z papieru. Radość przedszkolaków nie miała końca. Jednakże obiad nie mógł na nas czekać tak, więc lekko zmęczone, ale zawsze zadowolone wracały do przedszkola po każdym spacerze.
Fotorelacja poniżej:

Spacery 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Dzień Pokoju
21 września dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy obchodziły Międzynarodowy Dzień Pokoju. Dzień ten obchodzony jest dla uczczenia i wsparcia idei pokojowej, jako sprzeciwu wobec wojen. Jest dniem globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy oraz stanowi zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości.
W tym dniu przedszkolaki rozmawiały na temat tego, co według nich oznacza słowo „pokój” oraz o tym, jak cenny jest pokój na całym świecie. Uczestniczyły w grach i zabawach, które wymagały od nich wykazania się szacunkiem i wzajemną troską. Bawiły się przy piosence Majki Jeżowskiej „Dłonie” oraz z pomocą nauczycielek wykonały symbole pokoju – gołębie. Zajęcia zakończył słodki poczęstunek.
Dzień ten na stałe zagości w naszym przedszkolnym kalendarzu nietypowych świąt i będzie świętem dobra, przyjaźni, radości i miłości.

Dzień Pokoju 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Dzień Przedszkolaka
20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten ważny dla każdego dziecka dzień jest okazją do świętowania, wspólnej zabawy oraz radości z bycia Przedszkolakiem. W naszym przedszkolu nie zabrakło zabaw, śpiewu, tańców oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez wychowawczynie. Uśmiech towarzyszył dzieciom przez cały dzień.

Dzień Przedszkolaka 2017-18

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.