Aktualności

Strony 1 z 9  > >>

 
Wydarzenia roku szkolnego 2018/2019Konkurs na znajomość cytatów z literatury
W październiku w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek zorganizowano konkurs „Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”. Przez sześć kolejnych tygodni uczniowie starszych klas mieli za zadanie odgadnąć autora oraz tytuł książki prezentowanego fragmentu. Po każdym tygodniu spośród prawidłowych odpowiedzi losowany był jeden zwycięzca, nagradzany drobnym upominkiem. Na koniec, spośród najbardziej zaangażowanych, wylosowano osobę, która zdobyła nagrodę główną. Nauczyciel bibliotekarz serdecznie dziękuje za udział i dobrą zabawę wszystkim uczestnikom.
***************************************************

Wizyta klasy I w bibliotece
Pod koniec października uczniowie klasy I oficjalnie zawitali w progi Szkolnej Biblioteki. Zostali zapoznani z Regulaminem, a po prawidłowym rozwiązaniu zagadek zostały im założone Karty Czytelników. Od tej pory wiedzą, jak należy się obchodzić z książkami z księgozbioru oraz czym różni się biblioteka od księgarni. Po raz pierwszy wypożyczyli książki do samodzielnego i wspólnego z rodzicami czytania. Mieli również możliwość dokonać zakupu na Kiermaszu Taniej Książki cyklicznie organizowanym w naszej szkole. Na pamiątkę tej wizyty każdy otrzymał zakładkę do książki w kształcie pióra.
Fotogaleria poniżej:

Klasa I w bibliotece 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Ekipa Chrumasa Gotuje
Uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy realizowali na godzinie wychowawczej projekt edukacyjny „Ekipa Chrumasa Gotuje”.  Rezultatem przeprowadzonych zajęć były plakaty dotyczące zdrowego odżywiania oraz własnoręcznie przygotowane zdrowe przekąski.
Fotogaleria poniżej:

Ekipa Chrumasa gotuje 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Badanie próbek wody i gliny
W październiku Starsza Grupa Ekologiczna z pomocą szkolnych koordynatorów przeprowadziła doświadczenia na próbkach wody oraz gleby pobranych podczas wycieczki do ujęcia wody. Z wielkim zainteresowaniem badali m.in. przepuszczalność gleby piaszczystej i gliniastej oraz oddziaływanie chlorku sodu na strukturę gleby. Badający próbki wody sprawdzili m.in. zawartość tlenu, twardość wody, zawartość żelaza, azotanów, siarczynów. Tego typu zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.

Badanie próbek wody i gliny 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Święto Pluszowego Misia
Większość z nas zna słynne słowa, które wypowiada Miś Uszatek, a  mianowicie: "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. W tym cytacie zawiera się wiele prawdy, ponieważ od najmłodszych lat ulubioną przytulanką dzieci jest właśnie pluszowy miś. Nie da się przecenić jego właściwości terapeutycznych: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze.  Ma on swoją historię, sięgającą ponad stu lat.
W związku z tym, że 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, w Szkole Podstawowej w Wójczy postanowiono ten dzień uczcić w szczególny sposób. W poniedziałek, 26 listopada, wszyscy uczniowie  klasy I i II przynieśli swoje pluszaki, które towarzyszyły im podczas lekcji i przerw. Zrobiło się kolorowo i „misiowo”. Tego dnia tematyka wszystkich zajęć skupiała się wokół misia. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię pluszowego misia, śpiewały o nim piosenki, ćwiczyły z nim, wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Na koniec wykonały pomysłowe i oryginalne prace plastyczne, które zostały umieszczone na wystawce przygotowanej na szkolnym korytarzu.
Cały dzień upłynął  w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci i ich maskotki czekają już z niecierpliwością na następne takie świętowanie w szkole.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Pluszowego Misia 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Wójcza w hołdzie dla Niepodległej...

#RekordDlaNiepodległej


Ojczyznę można kochać na wiele sposobów, np. pracować z całych sił dla jej dobra, pamiętać o tych, którzy oddali za nią życie lub pamiętać o świętach narodowych.
11 listopada to dzień szczególny, obchodziliśmy bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Właśnie 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójczy dla uczczenia tego wydarzenia  włączyli się w kilka akcji.
Pierwsza polegała na oddaniu szacunku Tym, którzy polegli. Wiemy doskonale, że to niesamowita odwaga, ale i poświęcenie zginąć za swój kraj. Na cmentarzu w Biechowie, jak co roku, młodzi ludzie zapalili znicze i położyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pokazali, że pamiętają i są wdzięczni Tym, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli dziś cieszyć się wolnością.
Kolejna wspaniała akcja zrodziła się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.Młodzieży chodziło o zrobienie czegoś, co pozostawiłoby namacalny ślad ich działalności, a jednocześnie byłoby pożyteczne. I tak powstał pomysł zasadzenia 100 drzew na stulecie odzyskania niepodległości. Przy współpracy z nadleśnictwem Chmielnik członkowie Samorządu Uczniowskiego zasadzili  w Magierowie sto dębów.
Z kolei 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11  uczniowie szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” zaproponowanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży i z ochotą bili "Rekord dla Niepodległej".
W dzień 11 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległosci w Pacanowie.Uczniowie wcześniej zrobili 100 kotylionów i przypinali je uczestnikom uroczystości. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny przeszli wraz ze wszystkimi pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego złożyli wieniec.Dalsza część uroczystości odbyła się w Europejskim Centrum Bajki. Na gości czekały pyszne i wyjątkowo trafnie udekorowane muffinki (również pomysł uczniów ZPPO w Wójczy).
Uwieńczeniem wszystkich akcji w hołdzie Niepodległej był udział dwóch uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Centrum Edukacji Ego Partum pt.: "Moja Niepodległa za 20 lat". Aleksandra Lis z klasy VIII i Oliwia Kwas z klasy VII zostały laureatkami, a ich opowiadania zostaną opublikowane w książce na początku grudnia.Spośród 400 konkursowych prac zostało wybranych 106, w tym prace naszych uczennic.
Serdecznie gratulujemy młodym pisarkom takiego sukcesu!
W chwili obecnej najprostszą rzeczą, jaką młodzi mogą uczynić dla Ojczyzny,  to uczyć się. Może się to wydawać banalne, ale  jeśli teraz postarają się o swoją edukację, to zaowocuje to w późniejszych latach.
Wszyscy musimy o tym pamiętać, i Rodzice, i Nauczyciele. Wymagajmy od naszych dzieci i uczniów, bądźmy dla nich drogowskazami, nie pokazujmy, że można byle jak i bez wysiłku.Uczmy ich szacunku do  ludzi, uczciwości i odpowiedzialności za swoje czyny. Przecież to ci młodzi będą kiedyś rządzić Polską, warto więc inwestować w nich już teraz. Życzymy wszystkim radości na co dzień, a parafrazując słowa piosenki, powtarzamy głośno:
"My mamy szczęście,
że w tym momencie,
żyć nam przyszło
w kraju nad Wisłą,
my mamy szczęście...".

Wójcza dla Niepodległej 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

Śniadanie daje moc
8 listopada 2018 roku po raz kolejny już w naszej szkole najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Zdrowego Śniadania.  Akcja ta daje dzieciom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Tym razem uczniowie klasy I i II wspólnie przygotowywali a potem spożywali drugie śniadanie, dzięki któremu mieli siłę i energię do nauki i zabawy.

Śniadanie daje moc 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Wycieczka do ujęcia wody w Wójeczce.
Skąd się bierze woda w naszych kranach? Dlaczego do wody dodawany jest chlor? Czy jest woda, która nie zawiera chloru?
Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy poznali 19 października 2018 roku podczas wycieczki do ujęć wody w Wójeczce.
Droga do poszczególnych ujęć nie była krótka. Najpierw uczniowie dotarli do pierwszego ujęcia wody, czyli do ujęcia wody niechlorowanej. Ujęcie to było ogrodzone. Pod dachem znajdowały się źródła wody niechlorowanej. Czy wiecie, że z tego ujęcia biorą początek wszystkie rzeczki płynące przez Wójeczkę, Wójczę i Biechów? W odległości 200m od ujęcia wody niechlorowanej znajduje się przepompownia, w której do wody dodawany jest chlor, oraz ujęcie wody podziemnej. W budynku znajdującym się na terenie ujęcia znajduje się butla z chlorem, który dodaje się do wody. Okazało się też, że tylko z 0.25 źródeł korzystamy obecnie, gdyż reszta to źródła zamulone. W budynku przepompowni przeprowadzono modernizację: zamiast 4 pomp, które były mało wydajne, wstawiono 2 lepsze pompy. Przewodnik opowiedział uczniom o jego pracy w przepompowni: spisywaniu wodomierza, dodawaniu chloru i sprawdzaniu dobowego zużycia wody. Najdłuższym odcinkiem do pokonania było dotarcie do źródeł grawitacyjnych, które zasilały wieś Mariampol (obecnie wieś podłączyła się do gm. Stopnica), zasilają gminę Pacanów oraz częściowo gm.Oleśnica. Źródła te znajdują się na wysokości 240m n.p.m. Jest to najwyższy punkt w gm.Pacanów.
Właśnie z tego wzgórza uczniowie podziwiali przepiękną panoramę okolicznych terenów. Wycieczka przebiegła wspaniale, a to za sprawą pięknej, słonecznej pogody oraz miłej atmosfery.

Wycieczka Wójeczka 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*********************************************

Spektakl teatralny "O rybaku i smoku niemytym"
18 października 2018 r. uczniowie klasy I i II naszej szkoły wybrali się do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie na spektakl „O rybaku i smoku niemytym” w wykonaniu Teatru Lalek „Zaczarowany Świat” z Torunia. Współpartnerem przy realizacji tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie LGR „Świętokrzyski Karp”.
Głównym bohaterem przedstawienia był smok Anwiluś, który nie lubił się myć i nie lubił porządku. Zrozpaczeni tym  faktem rodzice wysłali syna na kurs do Lublina. Anwiluś odbył swą pełną przygód wyprawę, która spowodowała, że zarówno mali jak i duzi widzowie świetnie się bawili podczas występu. Było śmiechu co niemiara, jednak spektakl oprócz humoru, niósł również mądrość życiową. Przypomniał o bardzo ważnych sprawach, jakimi są: dbanie o higienę osobistą oraz szeroko pojęty porządek.
Niezwykle zajmująca gra aktorska, świetna muzyka oraz wartka akcja, a także gra świateł i cieni sprawiły, że spektakl wszystkim bardzo się podobał.

O rybaku i smoku 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Ślubowanie pierwszoklasistów
17 października 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.
To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły – mgr Marzena Studziżór.
Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie  przyjęci do grona społeczności szkolnej, stanęli przed nie lada wyzwaniem – egzaminem przygotowanym przez koleżanki z klasy V i VIII. Dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat ojczyzny, zasad ruchu drogowego, znajomością wielu wierszy i piosenek (nawet w języku angielskim) oraz rozwiązać różne zagadki. Swoim występem pokazały, że są do szkoły  świetnie przygotowane.
Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ważnym momentem uroczystości była ceremonia pasowania, dokonana przez panią dyrektor, która wypowiadając magiczne słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Wójczy” dotykała  ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych.
Wychowawczyni wręczyła małym żakom pamiątkowe dyplomy, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego symboliczne upominki.
Potem pierwszoklasiści udali się do sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To wspaniałe wydarzenie na długo zostanie w pamięci wszystkich w nim uczestniczących.
Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Ślubowanie pierwszaków 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
16 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawcy Sławomira Cudnego. Tym razem na życie szkolnej społeczności spojrzano z odrobiną humoru. Widzowie zapoznali się z elementami, dzięki którym nieomylnie można odróżnić ucznia i nauczyciela, usłyszeli definicję ucznia idealnego a także zobaczyli wyposażenie, niezbędne w pracy nauczyciela, aby mógł pracować bezpiecznie i komfortowo. Wśród tego wyposażenia znalazła się, między innymi, tuba nauczycielska, lornetka do wypatrywania uczniowskich mądrości, lupa do odczytywania uczniowskich bazgrołów oraz parasol, do ochrony danych podczas korzystania z dziennika lekcyjnego.
Dla naszych pedagogów oraz pracowników obsługi przygotowano specjalne figurki Oscara w różnych kategoriach, utrzymanych w żartobliwej formie.
W końcowej części akademii do naszej szkoły zawitał wójt Gminy Pacanów Pan Wiesław Skop, który wręczył wyróżnienie naszej kochanej Pani Joasi.

Dzień Edukacji Narodowej 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Wycieczka na seans filmowy „Dywizjon 303 – historia prawdziwa” i do Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w Chęcinach
11 września 2018 roku uczniowie klas od VI do VIII wybrali się na wycieczkę na seans filmowy do Multikina w Kielcach i Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w podkieleckich Chęcinach.
Pierwszym punktem programu był seans filmowy „Dywizjon 303 – historia prawdziwa”, nakręconego na podstawie powieści Arkadego Fiedlera. Film pokazywał bohaterstwo i waleczność polskich lotników ze słynnego dywizjonu 303, o których nawet Winston Churchill powiedział: „Tak wielu zawdzięcza tak wiele tak nielicznym”. Dywizjon ten w czasie bitwy o Anglię w 1940 roku zestrzelił najwięcej samolotów niemieckich przy minimalnych stratach własnych.
Drugim punktem programu było zwiedzenie interaktywnego Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w Chęcinach. Można tam dotknąć i pobawić się każdym eksponatem, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu każda dziedzina nauka staje się bardzo ciekawa. Można było nawet przetestować, jak czuje się inwalida na wózku napotykając na swojej drodze przeszkody architektoniczne.
Na dziedzińcu Centrum, w specjalnym urządzeniu do przedstawiania działania sił starcie uczniowie – nauczyciele zakończyło się wynikiem 1:0 dla nauczycieli.

Kino Da Vinci 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*******************************************************

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września jest obchodzony jako  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta upamiętnia rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich autorek  książek dla dzieci i młodzieży.
Głośne czytanie jest bardzo ważne i potrzebne. Stymuluje rozwój, pobudza wyobraźnię, poszerza i bogaci słownictwo, uczy wyrażać swoje myśli, kształci zdolność koncentracji i uwagi, wyzwala chęć poznawania świata, rozwija zainteresowania.
Nasza szkoła też włączyła się w tę ogólnopolską akcję. Uczniowie starszych klas czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom utwory literatury pięknej.
Dzień głośnego czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich czytanych tekstów, a czytających nagrodziły gromkimi brawami.
Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Głośnego Czytania 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018 roku, tak jak we wszystkich szkołach w całej Polsce, w naszej szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Całość rozpoczęła msza św. odprawiana przez ks.Michała Krężla na sali gimnastycznej, w której mogli uczestniczyć wszyscy chętni.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie uczniów, przedszkolaków, rodziców i nauczycieli. W jego trakcie pani dyrektor Marzena Studziżór powitała wszystkich zebranych, a szczególnie serdecznie tych, którzy zaczynają swoją przygodę z edukacją - uczniów klas pierwszych. Zapoznała także wszystkich zebranych z najważniejszymi informacjami dotyczącycmi pracy szkoły w bieżącycm roku szkolnym.
Po ogólnym spotkaniu na sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Rozpoczęcie roku 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.