Wydarzenia roku szkolnego 2019/2020
Konkurs plastyczny "Odpoczywaj na wsi" - etap wojewódzki
5 listopada w siedzibie  Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w  konkursie plastycznym pod nazwą „Odpoczywaj na wsi”.     
Organizatorem konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi a współorganizatorami Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Celem konkursu było przede wszystkim: promocja działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020 i projektu „Odpoczywaj na wsi”, promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich jak również popularyzacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.
W grupie wiekowej klas IV – VIII, I miejsce w wyżej wymienionym konkursie zdobył Hubert Sarek, uczeń  klasy VI Szkoły Podstawowej w Wójczy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy ciekawych pomysłów w kolejnych konkursach.

I miejsce w konkursie plastycznym 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Dzień Zdrowego Śniadania
8 XI 2019 w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy wspólnie z nauczycielami przygotowali i zjedli w klasach wartościowe śniadania. Przy okazji w formie zabawy poznali podstawowe zasady zdrowego żywienia. Nauczyli się jak higienicznie przygotowywać i dlaczego warto każdego dnia przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie.
Pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Z badań wynika, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną. Jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości.

Dzień Zdrowego Śniadania 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

8 listopada w naszej szkole  obchodzono uroczyście 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O godzinie 11.00 wszyscy nauczyciele i uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, aby tak jak w poprzednim roku, odśpiewać hymn państwowy. Punktualnie o 11.11 rozległ się "Mazurek Dąbrowskiego". Mimo że śpiewany a cappella, wybrzmiał do ostatniej zwrotki, a trzymane w rękach biało- czerwone flagi dodawały tej chwili niezwykle podniosłego nastroju.
Następnie uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni, p.Beaty Wojtyś, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przypomniał wszystkim zebranym o najważniejszych wydarzeniach historycznych, a także uzmysłowił, że dzień 11 Listopada to nie tylko czerwona kartka w kalendarzu i dzień wolny od nauki i pracy, ale przede wszystkim dzień świadomego hołdu dla Niepodległej i pamięci o 123 latach niewoli. Pamiętajmy, że Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób  wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Możemy z dumą zaśpiewać:
"Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map, 
bo jest nasza, bo jest wolna, 
bo na imię Polska ma!"

Apel Dzień Niepodległości 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


***************************************************

Pasowanie na ucznia 2019/2020
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Uczniowie poznają nowe środowisko, kolegów i nauczycieli. Ślubowanie – to bardzo ważny i szczególny dzień w życiu każdego pierwszaka. 7 listopada 2019 podczas tej uroczystości dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Pierwszoklasiści w obecności Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego, koleżanek i kolegów oraz przybyłych gości zaprezentowali swój pierwszy program artystyczny w szkole. Następnie ślubowali na flagę państwową, po czym Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od starszych kolegów.     
Po oficjalnej  części rodzice pierwszaków zorganizowali dla swoich pociech wspaniały poczęstunek. Ciasta, babeczki i tort były przepyszne. Wszyscy pełni wrażeń i dobrego humoru rozeszli się do domów. Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce.

Pasowanie na ucznia 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.


*************************************************

Spektakl teatralny "Szalone bajeczki z dziadunia teczki"
29 października 2019 r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Wójczy wybrali się do Dąbrowskiego Domu Kultury na sztukę teatralną pt.: "Szalone bajeczki z dziadunia teczki”, którą przedstawił Kielecki Teatr Lektur. W spektaklu wykorzystano utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. „Lokomotywa”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, Paweł i Gaweł”, „Słoń Trąbalski”, „Leń”, „Ptasie radio”- to tylko niektóre z wierszy, które w ciekawy sposób zostały przedstawione dzieciom. Światła, muzyka, rekwizyty, dekoracje wszystko to skutecznie skupiło uwagę małych widzów. Oplecione bajkową scenerią utwory sprawiały, że dzieci same głośno odpowiadały na stawiane w nich pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane były przez najmłodszych salwami śmiechu. Największym przeżyciem dla niektórych dzieci: Agnieszki i Kasi z kl. I oraz Igora z kl. II było zaproszenie na scenę i wspólna inscenizacja wiersza „Lokomotywa”. Na koniec wszyscy razem z aktorami zaśpiewali piosenkę „Fantazja”. Uczniowie w wyśmienitych nastrojach wrócili do szkoły. Wycieczka się udała!

Wycieczka do teatru 2019-2020

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Od 2001 r. dzień 29 września jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został ustanowiony przez Polską Izbę Książki. Głównym celem święta jest upowszechnianie głośnego czytania oraz zwrócenie uwagi na rolę, jaką ono odgrywa w rozwoju młodego człowieka. Głośne czytanie bowiem pobudza wyobraźnię, poszerza i bogaci słownictwo, uczy poprawnie formułować i  wyrażać swoje myśli, kształci zdolność koncentracji i uwagi, wyzwala chęć poznawania świata, rozwija zainteresowania.
Uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w ZPPO w Wójczy również włączyli się w tę ogólnopolską akcję. W ramach obchodów zorganizowano:
-klasowe konkursy pięknego czytania;
-konkurs plastyczny;
-akcję głośnego czytania;
-wystawę promującą czytelnictwo.

Klasa I po wysłuchaniu fragmentów  pierwszej szkolnej lektury: „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej wzięła udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy portret Plastusia. Jury wyłoniło zwycięzców, przyznając następujące miejsca:
I miejsce -  Wiktoria Karamara  ex aequo  Mateusz Łosin
II  miejsce – Maja Kasperek  ex aequo  Julia Major
III miejsce – Błażej Stępień  ex aequo  Jakub Rzepecki

W klasach: II i III odbyły się klasowe konkursy pięknego czytania. Tu laureatami zostali:
Kl. II
I miejsce – Weronika Banaś
II miejsce – Wiktor Bator
III miejsce – Julia Krupa
Kl. III
I miejsce – Krystian Wątroba
II miejsce – Maja Bartosik ex aequo Piotr Czapla
III miejsce – Norbert Dąbrowski
Podczas wspólnego spotkania wychowawczynie oraz pani bibliotekarka czytały wiersze największych polskich poetów - klasyków poezji dziecięcej. Na szkolnym korytarzu została zaprezentowana wystawa promująca czytelnictwo.
Dzień głośnego czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Pamiętajmy! Czytanie, to idealny sposób na nudę w czasie deszczowych, jesiennych dni.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2019-20

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.
****************************************************

2 września 2019 roku rozpoczęliśmy w naszej szkole nowy rok szkolny. Na uroczystym spotkaniu, rozpoczętym mszą św. powitaliśmy serdecznie uczniów, rodziców, a najserdeczniej nowych uczniów - pierwszoklasistów. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia.