Aktualności

Kronika roku szkolnego 2018/2019


 
Żegnaj, szkoło!
Uczniowie klasy VIII pożegnali uroczyście szkołę podstawową.Występ zachwycił i wzruszył zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Absolwenci przypomnieli najpierw w żartobliwy sposób najważniejsze momenty swojego ośmioletniego życia szkolnego,a potem złożyli ślubowanie.
Gdy rozległy się słowa ślubowania:"My, Absolwenci Szkoły Podstawowej, ślubujemy Ci, Szkoło, strzec wiernie Twojego honoru, a dalszą nauką i pracą rozsławiać Twoje imię", łezka wzruszenia pojawiła się w nawet najbardziej twardych serduchach.
Następnie Pani Dyrektor wręczyła Absolwentom dyplomy oraz świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Swój występ Absolwenci zakończyli świetnie zatańczoną belgijką, co wywołało niesamowity aplauz publiczności. Dodatkowym atutem była dekoracja sali-piękny baner ze zdjęciami uczniów wykonany przez Pana Roberta Gwoździa.
Absolwenci Szkoły Podstawowej w Wójczy dziękują raz jeszcze Pani Dyrektor, Wychowawczyniom i wszystkim Nauczycielom, a także Rodzicom za  wykształcenie,opiekę, cierpliwość i wyrozumiałość.

"Choć o szkole każdy myśli co innego
to wszyscy wnet dojdą do wniosku jednego.
Że, choć w szkole nudno i źle bywać może,
To bez niej sto razy i nudniej, i gorzej!
Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze,
które z upływem lat staje się piękniejsze.
I najcudowniejszą mają ją w pamięci
nie ci, co tu teraz chodzą –
ale...ABSOLWENCI!"


Życzymy Naszym Absolwentom udanego startu w dorosłe życie i zachowania w pamięci najcudowniejszych chwil spędzonych w szkole.

Pożegnanie absolwentów 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

W wiosenne przedpołudnie grupa przedszkolaków oraz uczniowie klasy I i II wybrali się do Staszowa na musical pt. "O małej syrence w niejednej piosence", w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa.  Dzięki niesamowitej grze aktorskiej,  udało nam się przenieść w bezgraniczną krainę fantazji. Przesłanie zawarte w jednej z piosenek musicalu " (...) kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen", dedykowane było wszystkim marzycielom. Mali widzowie z przyjemnością uczestniczyli w przedstawieniu, dobrze się bawili i po raz kolejny przekonali się, że w życiu warto mieć marzenia.
************************************************

Dzielnicowy asp. sztab. Dariusz Rasała w środę 12 czerwca 2019 r. odwiedził uczniów Szkoły Podstawowej  w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy. Podczas spotkania z uczniami klas IV-VIII i nauczycielami rozmawiał o rodzajach przemocy stosowanej względem rówieśników w szkole oraz jej prawnych konsekwencjach.
Celem spotkania było uświadomienie dzieciom, wychowawcom i pracownikom szkoły, co to jest przemoc wśród rówieśników, jakiego typu zachowania się do niej zaliczają. Prelekcja była również okazją do porozmawiania z młodzieżą na temat praw człowieka. Dzielnicowy starał się zachęcić do społecznego zaangażowania i pomocy pokrzywdzonym oraz zgłaszania do wychowawców, nauczycieli czy na policję wszelkich zaobserwowanych przejawów agresji, przemocy czy internetowego hejtu.                
W drugiej części spotkania w związku ze zbliżającymi się wakacjami dzielnicowy przeprowadził pogadankę wśród całej społeczności szkolnej na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. Mundurowy duży nacisk położył na profilaktykę uzależnień, ze szczególnym zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z zażywania narkotyków i środków psychoaktywnych. Omówił z uczniami  zasady bezpiecznego poruszania się na drodze  i właściwego przechodzenia przez jezdnię, ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji. Przypominał o tym, jak zachować się w sytuacjach trudnych, o zachowaniu własnego bezpieczeństwa, powiadomieniu odpowiednich służb pod numerami alarmowymi.
**************************************************
7 czerwca 2019 r. o godz. 10:00 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Organizatorom zależy na tym, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym,  stało się naturalną formą spędzania wolnego czasu i rozrywki. Wspólne czytanie ma na celu zachęcić uczniów do częstego sięgania po książkę.

Jak nie czytam jak czytam 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Wycieczka do Multikina i Parku Świętokrzyska Polana
28 maja 2019 roku uczniowie klas od I do VI wybrali się na wycieczkę do Kielc i Zagnańska. Pierwszym punktem programu był film "Praziomek" – zabawna animacja na temat pochodzenia człowieka, wyświetlany w tym dniu w Multikinie w Galerii Korona. Film jak film, jednym się podobał, drugim nie.
Ciekawszym punktem programu było zwiedzanie Parku Miniatur i obiektów akwarystycznych położonych w Parku "Świętokrzyska Polana" koło Zagnańska. W Parku Miniatur uczniowie mogli obejrzeć najciekawsze obiekty architektoniczne wijewództwa świętokrzyskiego – między innymi Pałac Biskupów Kieleckich, zrekonstruowany zamek w Chęcinach i Pałac Krzyżtopór, hutę w Samsonowie i inne. Natomiast w obiekcie popularnie zwanym Oceanika, w olbrzymich akwariach można było obejrzeć ryby i inne stworzenia wodne ze wszystkich zakątków świata.
To była interesująca wycieczka.

Wycieczka Kielce Zagnańsk 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

***************************************************

16 maja w Publicznej Szkole Podstawowej im. J.Korczaka w Busku Zdroju odbył się VIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny.
Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI, Kamil Czapla, który na szczeblu gminnym zajął I miejsce. Jego praca nie okazała się syzyfową. Kamil, zachowując olimpijski spokój, zmierzył się z niełatwym testem i zdobył tytuł Laureata.
Serdecznie gratulujemy Kamilowi i życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs mitologiczny 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**********************************************

17.05.2019 odbył się finałowy etap Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "W krainie przyjaźni i dobrych słów". Naszą placówkę reprezentowali Wiktoria Karamara z kl. 0 oraz Piotr Czapla z kl. II. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Powiatowy Konkurs Recytatorski 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*********************************************

Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "W krainie przyjaźni i dobrych słów" odbył się w dn. 26.04.2019r. w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy.  Do rywalizacji konkursowej przystąpiło łącznie 21 uczestników, spośród których jury wyłoniło zwycięzców przyznając następujące miejsca.
W kategorii klas 0-I:
I Wiktoria Karamara (Przedszkole w Wójczy)
II Martyna Budera (Szkoła Podstawowa w Oblekoniu)
III Maja Mitera (Przedszkole w Pacanowie)

W kategorii klas II-III:
I miejsce Magdalena Badyl (Szkoła Podstawowa w Ratajach)
II miejsce Piotr Czapla (Szkoła Podstawowa w Wójczy)
III miejsce Maja Bartosik (Szkoła Podstawowa w Wójczy)

Laureatom wręczono nagrody książkowe.
Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich wykonawców, którzy  otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Do finałowego etapu konkursu, który odbędzie się w Busku Zdroju zakwalifikowali się: Wiktoria Karamara, Martyna Budera, Magdalena Badyl i Piotr Czapla.
Uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom gratulujemy!

Gminny konkurs recytatorski 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Dnia 24.04.2019 w Szkole Podstawowej w Wójczy, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem  "W krainie przyjaźni i dobrych słów". Rywalizowało ze sobą 8 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-I sześć osób i klasy II-III dwie osoby. Laureatami pierwszej kategorii zostali:
I miejsce Weronika Banaś kl. I
II miejsce Kalina Stanek kl. I
III miejsce Julia Krupa kl. I

Przyznano również wyróżnienia dla:
Wiktorii Karamary kl. 0, Katarzyny Korczak kl. 0 i Wiktorii Mrówki kl I.

W kategorii klas starszych przyznano:
I miejsce Piotr Czapla kl. II
II miejsce Maja Bartosik kl. II

Wszyscy uczestnicy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowali się do etapu gminnego.

Szkolny konkurs recytatorski 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Egzamin ósmoklasisty już za nami!
W dniach 15, 16 i 17 kwietnia odbył się pierwszy egzamin ósmoklasisty.Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji–wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.
Uczniowie zmagali się pierwszego dnia z językiem polskim, drugiego dnia z matematyką i trzeciego z językiem angielskim.W arkuszu egzaminacyjnym ?z każdego przedmiotu znalazły się zarówno zadania ?zamknięte, w których uczeń musiał wybrać jedną odpowiedź z kilku podanych i zadania otwarte, gdzie uczeń samodzielnie formułował odpowiedź.
Na wyniki uczniowie będą musieli trochę poczekać, a póki co przed nimi ostatnie zaliczenia i wybór szkoły średniej.
Trzymamy kciuki!Myślę pozytywnie - realizacja projektu

Projekt “Myślę pozytywnie” realizowany jest w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy od stycznia b.r. Jest to program w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat. Projekt ma odpowiadać na potrzeby współczesnego, rozwijającego się społeczeństwa, w szczególności w obliczu wielu nowych zagrożeń, wynikających z postępu cywilizacyjnego.    
Szkoła zapewnia uczniom prawidłowy rozwój fizyczny, tak samo chcemy zadbać o ich zdrowie psychiczne i dać im siłę do harmonijnego rozwoju. Całości naszych działań przyświeca idea edukacji opartej na haśle: Lepiej się czujesz, lepiej się uczysz.
Projekt realizowny jest do grudnia 2019r. W każdym miesiącu przydzielone jest inne zadanie do realizacji (np. lekcje wychowawcze, pogadanki z uczniami, tablice informacyjne itp). Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, tworzą wspólnie materiały na zajęciach z omawianego tematu, prezentują swoje poglądy oraz wskazują zagrożenia czyhające na młodzież i dzieci we współczesnym świecie.
W zeszłym miesiącu w klasach 6 i 7  przeprowadzone były zajęcia na temat hejtu i jego wpływu na młodego człowieka, wpływu wizerunku medialnego na postrzeganie innych oraz wzajemnych zainteresowań wśród uczniów.
Koordynatorem projeku jest p.Edyta Świąder.
Program współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Myślę pozytywnie 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Spotkanie z „Grupą Zaelektryzowani”
26 marca 2019 r. uczniowie ZPPO w Wójczy wzięli udział w niecodziennej lekcji pt.: „Fizyka wszędzie styka” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej. Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych, zastosowaniach ciekłego azotu czy helu oraz co bardzo ważne - zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności.
Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień, a nie zawsze je dostrzegają.

Fizyka wszędzie styka 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

****************************************************

Pierwszy Dzień Wiosny

"Wiosna, cieplejszy wieje wiatr
Wiosna, znów nam ubyło lat!
wiosna, wiosna wkoło..."i choć nie zakwitły jeszcze bzy, to uczniowie ZPPO w Wójczy w iście wiosennych nastrojach przywitali 21 marca tę, jakże oczekiwaną, porę roku.
Było kolorowo, bo każda klasa postanowiła przywdziać w tym dniu swoje ulubione barwy.
Było wesoło, bo pomimo niezachęcającej aury, wszyscy wyszli na świeże powietrze nie tylko pobiegać, ale i pomóc w wiosennych porządkach.
Było wreszcie i smacznie, gdyż nic tak nie smakuje, jak upieczona na pierwszym w tym sezonie grillu kiełbaska.
Życzymy wszystkim wiosennego optymizmu!

Pierwszy Dzień Wiosny 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Wycieczka uczniów klas V-VIII na lodowisko do Tarnowa
21 lutego 2019 roku kilkudziesięciu uczniów klas od V do VIII wybrali się do Tarnowa w Tarnowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Czas na taki wyjazd był już najwyższy, bo temperatury na zewnątrz były już wiosenne.
Po krótkim przejeździe autokarem znaleźliśmy się w Tarnowie i tam prawie od razu weszliśmy na taflę lodowiska. Zabawy było co niemiara, jedni lepiej, drudzy gorzej radzili sobie z trudną sztuką utrzymania równowagi na lodzie. Nie obyło się bez lekkich kontuzji i siniaków, ale taka jest cena nauki jazdy na łyżwach. Kto potrafił jeździł lepiej, części słabiej radzącym sobie pomagali opiekunowie p.Sławomir Cudny, p.Anna Kwiecień i p.Jagoda Studziżór. Także banda ogradzająca lodowisko stanowiła podporę. Pod koniec tercji nawet ci, którzy po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach potrafili przez jakiś czas utrzymać się na lodzie bez podpierania się.
To był udany wyjazd.

Wycieczka Tarnów 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************


Dnia 14 lutego uczniowie ZPPO w Wójczy mieli okazję zobaczyć spektakl "Zemsta" przygotowany przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie, a wystawiony w BSCK.
Nowa adaptacja, w klasycznym wydaniu, odświeżyła aktualność tekstu i pozwoliła odkryć jego współczesny wydźwięk. Wplecione w spektakl zabawne piosenki w dowcipny i przewrotny sposób komentowały fredrowską fabułę i pozwoliły uczniom poczuć magię
teatru.

Wycieczka do teatru 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Konkurs "Mój ulubiony książkowy bohater"
W grudniu w naszej szkole zorganizowano konkurs przeznaczony dla klas I-IV pod hasłem „Mój ulubiony książkowy bohater”. Uczniowie z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie, w wyniku którego wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce – Wiktoria Sarek kl. II
II miejsce – Wiktoria Mrówka kl. I
III miejsce – Maja Bartosik kl. II
W związku z wysokim poziomem prac przyznano również wyróżnienia dla Wiktora Batora (kl. I), Emila Gucy (kl. IV) oraz dla Norberta Dąbrowskiego (kl. II). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz skromny słodki upominek.

Konkurs "Książkowy bohater"

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*********************************************

Debata Wojcieszka
20 grudnia uczniowie klasy V i VI wzięli udział w programie profilaktyki alkoholowej „Debata” (autorstwa K.Wojcieszka). Program adresowany jest głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji. Warsztaty trwały
3 godziny dydaktyczne, podczas których uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w proponowanych scenkach, współpracowali w ćwiczeniach i komentowali przedstawiane sytuacje.

Debata Wojcieszka 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

Zajęcia ekologiczne w Rzędowie
10 grudnia uczniowie klasy V i VI naszej szkoły brali udział w zajęciach
zorganizowanych przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej ZGOK w Rzędowie. Po prezentacji dotyczącej m.in. prawidłowego segregowania odpadów młodzież miała możliwość spróbować samodzielnie posegregować przygotowane przez panią prowadzącą „śmieci”. Nie
było to jednak łatwe zadanie, gdyż niejednokrotnie należało się zastanowić, do jakiego kosza powinien trafić dany artykuł. W kolejnej części spotkania uczniowie wykonali kartki bożonarodzeniowe z materiałów pochodzących z recyklingu (czyli takich, które na co dzień raczej już wyrzucamy, zamiast pomyśleć o ponownym wykorzystaniu). Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek za zaangażowanie w zajęciach. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i owocną współpracę pracownikom RCEE ZGOK w Rzędowie.

Wycieczka Rzędów 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna "Pionier"
Dnia 11 grudnia 2018 r. pięcioro uczniów  Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej PIONIER organizowanej przez Instytut Rozwoju Oświaty.
Olimpiada ta jest przeprowadzana co roku w całym kraju i cieszy się dużym zainteresowaniem.
Województwo świętokrzyskie w 2018 roku reprezentowało  305 uczniów, zaś ogólna liczba uczestników wynosiła 6122.
Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy reprezentowali następujący uczniowie:
Kamil Czapla - uczeń klasy szóstej,
Oliwia Kwas - uczennica klasy siódmej,
Kamila Żyła - uczennica klasy siódmej,
Kinga Stanek - uczennica klasy ósmej,
Krystian Kobos - uczeń klasy ósmej.
Uczniowie podeszli do tego zadania z wielkim zapałem. Dzięki pracy, jaką włożyli w przygotowanie do olimpiady odnieśli wspaniałe sukcesy.
Uczennica Kinga Stanek zajęła 16. miejsce wśród uczniów klas ósmych, uczeń Kamil Czapla zajął 19. miejsce wśród uczniów klas szóstych, zaś uczeń Krystian Kobos zajął 20. miejsce wśród uczniów klas ósmych. Za  swoje osiągnięcia uczniowie zostaną nagrodzeni dyplomami, ale najbardziej znaczącą nagrodą są dla nich  miejsca, jakie zajęli. Grono
pedagogiczne na czele z Panią Dyrektor Marzeną Studziżór jest dumne ze swoich wychowanków.
****************************************************

Gminny konkurs plastyczny "Herosi Niepodległej"
9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. J.Brzechwy w Ratajach Słupskich, odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym pn. „Herosi Niepodległej”.
Konkurs miał na celu upowszechnianie wiedzy na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości, rozpowszechnienie godnych do naśladowania wzorców osobowych m.in. J.Piłsudskiego, W.Witosa, R.Dmowskiego, I.Paderewskiego, W.Korfantego, I.Daszyńskiego oraz promowanie młodych talentów.
W kategorii wiekowej kl. VI-VIII, III miejsce zajęła Patrycja Nowak, uczennica Szkoły Podstawowej w Wójczy.
*************************************************

Dyskoteka andrzejkowa
22 listopada 2018 r.odbyła się dyskoteka andrzejkowa połączona z konkursem na najbardziej oryginalny strój halloweenowy. Nie obyło się również bez tradycyjnych wróżb andrzejkowych, które dostarczyły dzieciom i młodzieży szkolnej mnóstwa wrażeń. Przy dźwiękach muzyki D.J.Kamila można było potańczyć i zregenerować nadszarpnięte ogromem nauki nerwy. Wreszcie nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Zdecydowanie prym wiodły maluchy, których stroje zachwyciły nawet najbardziej wybredne gusty. Samorząd Uczniowski miał niemały problem z wyborem najbardziej oryginalnych strojów. W końcu przyznano następujące miejsca:
I miejsce-Filip Pluta z klasy V,
II miejsce - Igor Kucięba z klasy I,
III miejsce - Izabela Żyła z klasy I.
Wyróżnienia przypadły Ani Malidze z klasy IV, Dawidowi Kowalowi z klasy V oraz Pani Dyrektor Marzenie Studziżór.
Fotogaleria poniżej:

Zabawa andrzejkowa 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Konkurs na znajomość cytatów z literatury
W październiku w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek zorganizowano konkurs „Z jakiej książki pochodzi ten cytat?”. Przez sześć kolejnych tygodni uczniowie starszych klas mieli za zadanie odgadnąć autora oraz tytuł książki prezentowanego fragmentu. Po każdym tygodniu spośród prawidłowych odpowiedzi losowany był jeden zwycięzca, nagradzany drobnym upominkiem. Na koniec, spośród najbardziej zaangażowanych, wylosowano osobę, która zdobyła nagrodę główną. Nauczyciel bibliotekarz serdecznie dziękuje za udział i dobrą zabawę wszystkim uczestnikom.
***************************************************

Wizyta klasy I w bibliotece
Pod koniec października uczniowie klasy I oficjalnie zawitali w progi Szkolnej Biblioteki. Zostali zapoznani z Regulaminem, a po prawidłowym rozwiązaniu zagadek zostały im założone Karty Czytelników. Od tej pory wiedzą, jak należy się obchodzić z książkami z księgozbioru oraz czym różni się biblioteka od księgarni. Po raz pierwszy wypożyczyli książki do samodzielnego i wspólnego z rodzicami czytania. Mieli również możliwość dokonać zakupu na Kiermaszu Taniej Książki cyklicznie organizowanym w naszej szkole. Na pamiątkę tej wizyty każdy otrzymał zakładkę do książki w kształcie pióra.
Fotogaleria poniżej:

Klasa I w bibliotece 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Ekipa Chrumasa Gotuje
Uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy realizowali na godzinie wychowawczej projekt edukacyjny „Ekipa Chrumasa Gotuje”.  Rezultatem przeprowadzonych zajęć były plakaty dotyczące zdrowego odżywiania oraz własnoręcznie przygotowane zdrowe przekąski.
Fotogaleria poniżej:

Ekipa Chrumasa gotuje 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Badanie próbek wody i gliny
W październiku Starsza Grupa Ekologiczna z pomocą szkolnych koordynatorów przeprowadziła doświadczenia na próbkach wody oraz gleby pobranych podczas wycieczki do ujęcia wody. Z wielkim zainteresowaniem badali m.in. przepuszczalność gleby piaszczystej i gliniastej oraz oddziaływanie chlorku sodu na strukturę gleby. Badający próbki wody sprawdzili m.in. zawartość tlenu, twardość wody, zawartość żelaza, azotanów, siarczynów. Tego typu zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.

Badanie próbek wody i gliny 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Święto Pluszowego Misia
Większość z nas zna słynne słowa, które wypowiada Miś Uszatek, a  mianowicie: "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. W tym cytacie zawiera się wiele prawdy, ponieważ od najmłodszych lat ulubioną przytulanką dzieci jest właśnie pluszowy miś. Nie da się przecenić jego właściwości terapeutycznych: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze.  Ma on swoją historię, sięgającą ponad stu lat.
W związku z tym, że 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, w Szkole Podstawowej w Wójczy postanowiono ten dzień uczcić w szczególny sposób. W poniedziałek, 26 listopada, wszyscy uczniowie  klasy I i II przynieśli swoje pluszaki, które towarzyszyły im podczas lekcji i przerw. Zrobiło się kolorowo i „misiowo”. Tego dnia tematyka wszystkich zajęć skupiała się wokół misia. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię pluszowego misia, śpiewały o nim piosenki, ćwiczyły z nim, wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Na koniec wykonały pomysłowe i oryginalne prace plastyczne, które zostały umieszczone na wystawce przygotowanej na szkolnym korytarzu.
Cały dzień upłynął  w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci i ich maskotki czekają już z niecierpliwością na następne takie świętowanie w szkole.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Pluszowego Misia 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*****************************************************

Wójcza w hołdzie dla Niepodległej...

#RekordDlaNiepodległej


Ojczyznę można kochać na wiele sposobów, np. pracować z całych sił dla jej dobra, pamiętać o tych, którzy oddali za nią życie lub pamiętać o świętach narodowych.
11 listopada to dzień szczególny, obchodziliśmy bowiem setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Właśnie 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wójczy dla uczczenia tego wydarzenia  włączyli się w kilka akcji.
Pierwsza polegała na oddaniu szacunku Tym, którzy polegli. Wiemy doskonale, że to niesamowita odwaga, ale i poświęcenie zginąć za swój kraj. Na cmentarzu w Biechowie, jak co roku, młodzi ludzie zapalili znicze i położyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Pokazali, że pamiętają i są wdzięczni Tym, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli dziś cieszyć się wolnością.
Kolejna wspaniała akcja zrodziła się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.Młodzieży chodziło o zrobienie czegoś, co pozostawiłoby namacalny ślad ich działalności, a jednocześnie byłoby pożyteczne. I tak powstał pomysł zasadzenia 100 drzew na stulecie odzyskania niepodległości. Przy współpracy z nadleśnictwem Chmielnik członkowie Samorządu Uczniowskiego zasadzili  w Magierowie sto dębów.
Z kolei 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11  uczniowie szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” zaproponowanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz Radę Dzieci i Młodzieży i z ochotą bili "Rekord dla Niepodległej".
W dzień 11 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległosci w Pacanowie.Uczniowie wcześniej zrobili 100 kotylionów i przypinali je uczestnikom uroczystości. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny przeszli wraz ze wszystkimi pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego złożyli wieniec.Dalsza część uroczystości odbyła się w Europejskim Centrum Bajki. Na gości czekały pyszne i wyjątkowo trafnie udekorowane muffinki (również pomysł uczniów ZPPO w Wójczy).
Uwieńczeniem wszystkich akcji w hołdzie Niepodległej był udział dwóch uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Centrum Edukacji Ego Partum pt.: "Moja Niepodległa za 20 lat". Aleksandra Lis z klasy VIII i Oliwia Kwas z klasy VII zostały laureatkami, a ich opowiadania zostaną opublikowane w książce na początku grudnia.Spośród 400 konkursowych prac zostało wybranych 106, w tym prace naszych uczennic.
Serdecznie gratulujemy młodym pisarkom takiego sukcesu!
W chwili obecnej najprostszą rzeczą, jaką młodzi mogą uczynić dla Ojczyzny,  to uczyć się. Może się to wydawać banalne, ale  jeśli teraz postarają się o swoją edukację, to zaowocuje to w późniejszych latach.
Wszyscy musimy o tym pamiętać, i Rodzice, i Nauczyciele. Wymagajmy od naszych dzieci i uczniów, bądźmy dla nich drogowskazami, nie pokazujmy, że można byle jak i bez wysiłku.Uczmy ich szacunku do  ludzi, uczciwości i odpowiedzialności za swoje czyny. Przecież to ci młodzi będą kiedyś rządzić Polską, warto więc inwestować w nich już teraz. Życzymy wszystkim radości na co dzień, a parafrazując słowa piosenki, powtarzamy głośno:
"My mamy szczęście,
że w tym momencie,
żyć nam przyszło
w kraju nad Wisłą,
my mamy szczęście...".

Wójcza dla Niepodległej 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

********************************************

Śniadanie daje moc
8 listopada 2018 roku po raz kolejny już w naszej szkole najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Zdrowego Śniadania.  Akcja ta daje dzieciom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Tym razem uczniowie klasy I i II wspólnie przygotowywali a potem spożywali drugie śniadanie, dzięki któremu mieli siłę i energię do nauki i zabawy.

Śniadanie daje moc 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

**************************************************

Wycieczka do ujęcia wody w Wójeczce.
Skąd się bierze woda w naszych kranach? Dlaczego do wody dodawany jest chlor? Czy jest woda, która nie zawiera chloru?
Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy poznali 19 października 2018 roku podczas wycieczki do ujęć wody w Wójeczce.
Droga do poszczególnych ujęć nie była krótka. Najpierw uczniowie dotarli do pierwszego ujęcia wody, czyli do ujęcia wody niechlorowanej. Ujęcie to było ogrodzone. Pod dachem znajdowały się źródła wody niechlorowanej. Czy wiecie, że z tego ujęcia biorą początek wszystkie rzeczki płynące przez Wójeczkę, Wójczę i Biechów? W odległości 200m od ujęcia wody niechlorowanej znajduje się przepompownia, w której do wody dodawany jest chlor, oraz ujęcie wody podziemnej. W budynku znajdującym się na terenie ujęcia znajduje się butla z chlorem, który dodaje się do wody. Okazało się też, że tylko z 0.25 źródeł korzystamy obecnie, gdyż reszta to źródła zamulone. W budynku przepompowni przeprowadzono modernizację: zamiast 4 pomp, które były mało wydajne, wstawiono 2 lepsze pompy. Przewodnik opowiedział uczniom o jego pracy w przepompowni: spisywaniu wodomierza, dodawaniu chloru i sprawdzaniu dobowego zużycia wody. Najdłuższym odcinkiem do pokonania było dotarcie do źródeł grawitacyjnych, które zasilały wieś Mariampol (obecnie wieś podłączyła się do gm. Stopnica), zasilają gminę Pacanów oraz częściowo gm.Oleśnica. Źródła te znajdują się na wysokości 240m n.p.m. Jest to najwyższy punkt w gm.Pacanów.
Właśnie z tego wzgórza uczniowie podziwiali przepiękną panoramę okolicznych terenów. Wycieczka przebiegła wspaniale, a to za sprawą pięknej, słonecznej pogody oraz miłej atmosfery.

Wycieczka Wójeczka 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*********************************************

Spektakl teatralny "O rybaku i smoku niemytym"
18 października 2018 r. uczniowie klasy I i II naszej szkoły wybrali się do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie na spektakl „O rybaku i smoku niemytym” w wykonaniu Teatru Lalek „Zaczarowany Świat” z Torunia. Współpartnerem przy realizacji tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie LGR „Świętokrzyski Karp”.
Głównym bohaterem przedstawienia był smok Anwiluś, który nie lubił się myć i nie lubił porządku. Zrozpaczeni tym  faktem rodzice wysłali syna na kurs do Lublina. Anwiluś odbył swą pełną przygód wyprawę, która spowodowała, że zarówno mali jak i duzi widzowie świetnie się bawili podczas występu. Było śmiechu co niemiara, jednak spektakl oprócz humoru, niósł również mądrość życiową. Przypomniał o bardzo ważnych sprawach, jakimi są: dbanie o higienę osobistą oraz szeroko pojęty porządek.
Niezwykle zajmująca gra aktorska, świetna muzyka oraz wartka akcja, a także gra świateł i cieni sprawiły, że spektakl wszystkim bardzo się podobał.

O rybaku i smoku 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Ślubowanie pierwszoklasistów
17 października 2018 r. odbyła się w Szkole Podstawowej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.
To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły – mgr Marzena Studziżór.
Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie  przyjęci do grona społeczności szkolnej, stanęli przed nie lada wyzwaniem – egzaminem przygotowanym przez koleżanki z klasy V i VIII. Dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat ojczyzny, zasad ruchu drogowego, znajomością wielu wierszy i piosenek (nawet w języku angielskim) oraz rozwiązać różne zagadki. Swoim występem pokazały, że są do szkoły  świetnie przygotowane.
Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ważnym momentem uroczystości była ceremonia pasowania, dokonana przez panią dyrektor, która wypowiadając magiczne słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Wójczy” dotykała  ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych.
Wychowawczyni wręczyła małym żakom pamiątkowe dyplomy, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego symboliczne upominki.
Potem pierwszoklasiści udali się do sali, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To wspaniałe wydarzenie na długo zostanie w pamięci wszystkich w nim uczestniczących.
Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Ślubowanie pierwszaków 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
16 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawcy Sławomira Cudnego. Tym razem na życie szkolnej społeczności spojrzano z odrobiną humoru. Widzowie zapoznali się z elementami, dzięki którym nieomylnie można odróżnić ucznia i nauczyciela, usłyszeli definicję ucznia idealnego a także zobaczyli wyposażenie, niezbędne w pracy nauczyciela, aby mógł pracować bezpiecznie i komfortowo. Wśród tego wyposażenia znalazła się, między innymi, tuba nauczycielska, lornetka do wypatrywania uczniowskich mądrości, lupa do odczytywania uczniowskich bazgrołów oraz parasol, do ochrony danych podczas korzystania z dziennika lekcyjnego.
Dla naszych pedagogów oraz pracowników obsługi przygotowano specjalne figurki Oscara w różnych kategoriach, utrzymanych w żartobliwej formie.
W końcowej części akademii do naszej szkoły zawitał wójt Gminy Pacanów Pan Wiesław Skop, który wręczył wyróżnienie naszej kochanej Pani Joasi.

Dzień Edukacji Narodowej 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*************************************************

Wycieczka na seans filmowy „Dywizjon 303 – historia prawdziwa” i do Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w Chęcinach
11 września 2018 roku uczniowie klas od VI do VIII wybrali się na wycieczkę na seans filmowy do Multikina w Kielcach i Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w podkieleckich Chęcinach.
Pierwszym punktem programu był seans filmowy „Dywizjon 303 – historia prawdziwa”, nakręconego na podstawie powieści Arkadego Fiedlera. Film pokazywał bohaterstwo i waleczność polskich lotników ze słynnego dywizjonu 303, o których nawet Winston Churchill powiedział: „Tak wielu zawdzięcza tak wiele tak nielicznym”. Dywizjon ten w czasie bitwy o Anglię w 1940 roku zestrzelił najwięcej samolotów niemieckich przy minimalnych stratach własnych.
Drugim punktem programu było zwiedzenie interaktywnego Centrum Nauki „Leonardo da Vinci” w Chęcinach. Można tam dotknąć i pobawić się każdym eksponatem, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu każda dziedzina nauka staje się bardzo ciekawa. Można było nawet przetestować, jak czuje się inwalida na wózku napotykając na swojej drodze przeszkody architektoniczne.
Na dziedzińcu Centrum, w specjalnym urządzeniu do przedstawiania działania sił starcie uczniowie – nauczyciele zakończyło się wynikiem 1:0 dla nauczycieli.

Kino Da Vinci 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

*******************************************************

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września jest obchodzony jako  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta upamiętnia rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich autorek  książek dla dzieci i młodzieży.
Głośne czytanie jest bardzo ważne i potrzebne. Stymuluje rozwój, pobudza wyobraźnię, poszerza i bogaci słownictwo, uczy wyrażać swoje myśli, kształci zdolność koncentracji i uwagi, wyzwala chęć poznawania świata, rozwija zainteresowania.
Nasza szkoła też włączyła się w tę ogólnopolską akcję. Uczniowie starszych klas czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom utwory literatury pięknej.
Dzień głośnego czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich czytanych tekstów, a czytających nagrodziły gromkimi brawami.
Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.
Fotogaleria poniżej:

Dzień Głośnego Czytania 2018

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

************************************************

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018 roku, tak jak we wszystkich szkołach w całej Polsce, w naszej szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Całość rozpoczęła msza św. odprawiana przez ks.Michała Krężla na sali gimnastycznej, w której mogli uczestniczyć wszyscy chętni.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie uczniów, przedszkolaków, rodziców i nauczycieli. W jego trakcie pani dyrektor Marzena Studziżór powitała wszystkich zebranych, a szczególnie serdecznie tych, którzy zaczynają swoją przygodę z edukacją - uczniów klas pierwszych. Zapoznała także wszystkich zebranych z najważniejszymi informacjami dotyczącycmi pracy szkoły w bieżącycm roku szkolnym.
Po ogólnym spotkaniu na sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Rozpoczęcie roku 2018-2019

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.